Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Apie Litgrid

Titulinis puslapis > Apie Litgrid > Aplinkos apsauga

Aplinkos apsauga

Vadovaujamės nuostata, kad harmonija su aplinka, kurioje dirbame ir gyvename, yra pagrindas sėkmingai bendrovės veikai ir plėtrai.
Mūsų aplinkos apsaugos politikos principai:
  • Naujų elektros linijų maršrutus planuojame taip, kad kuo mažiau kenktume žmonių ūkinei veiklai ir gamtai.
  • Projektuodami rekonstruojamus ar naujai statomus objektus numatome prevencines aplinkos apsaugos priemones, naudojame aplinkai nekenkiančias technologijas, elektros energiją taupančius įrenginius.

 
„Litgrid“ ir toliau skirs dėmesį sparnuočių apsaugai
 
Ketverius metus perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ kartu su Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdytas projektas „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštosios įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ baigėsi, tačiau sparnuočius saugančias priemones naudosime ir toliau.
Šio projekto metu padidinus laidų matomumą 123 km aukštos įtampos oro linijų ruože, buvo išvengta apie 1.374 paukščių žūčių per metus. Ateityje, atliekant poveikio aplinkai vertinimą naujai projektuojamose ir rekonstruojamose oro linijose, suderinus su ornitologais, jautriose migruojantiems paukščiams vietovėse planuojama montuoti laidų matomumą didinančių priemones.
Keičiamose atramose (apie  200 vnt. per metus ) bus sumontuojamos paukščius apsaugančios priemonės, t.y.  „šakutės“ tipo įtaisai, trukdantys paukščiams (gandrams) tūpti virš kiekvienos izoliatorių girliandos, taip pat girliandos viršutinėje dalyje  įmontuojami didesnio diametro izoliatoriai – vadinamosios „lėkštelės“, dalinai apsaugančios izoliatorius nuo paukščių taršos išmatomis. Taip žymiai sumažinama trumpo jungimosi rizika – per ketverius metus, kuomet buvo įgyvendinamas projektas, atsijungimų dėl paukščių sumažėjo nuo 41 2014 m., iki 3-5 2017 ir 2018 m.
Dar penkerius metus perdavimo sistemos operatorius ornitologų nurodytose vietose organizuos nukritusių, sugedusių ar netinkamų tolimesniam naudojimui inkilų pakeitimą naujais. Šiuose ant perdavimo atramų sumontuotuose inkiluose praėjusiais metais perėjo 30 iki 40 proc. nacionalinės pelėsakalių populiacijos.
 
Papildoma informacija apie projektą:
Projektas „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštosios įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ pradėtas vykdyti 2014 m. Įgyvendintos veiklos:
Linijų laidų matomumo didinimas siekiant mažinti paukščių susidūrimą su laidais. Vietovės, kuriose numatytas laidų ženklinimas, nustatytos LOD stebėtojų pagal turimą informacija apie paukščių skraidymo intensyvumą. Pagal numatytas vietoves ir atsižvelgiant į oro linijų (OL) atjungimo grafikus, „Litgrid“ specialistai identifikavo konkrečias elektros perdavimo linijas ir jų protarpius, kur ir įrengė laidų ženklinimo priemones. Atsižvelgiant į tokių priemonių sumontavimo galimybes, nutarta jas naudoti 2 rūšių: virš vandens telkinių ir sunkiai privažiuojamose su technika vietovėse – „pakabuko“ tipo atšvaitų (įrengti 1500 vnt., paženklinus 28 km OL laidų), montuojamų naudojant specialius nuotoliniu būdu valdomus aparatus, o kitose vietovėse – „spiralės“ tipo (7100 vnt., paženklinus 80 km OL laidų), tvirtinami rankomis, pasinaudojant kėlimo mechanizmais.
Paukščių apsaugos priemonių ant naudojamų 110 kV įtampos OL atramų įrengimas. Paukščių, daugiausia baltųjų gandrų, apsaugai nuo galimo elektros lanko poveikio jiems tupint pavojingiausioje atramos vietoje – virš izoliatorių, naudotos 2 priemonės: montuojant „šakutės“ tipo plieninius įtaisus MK-1-1 (6000 vnt.), neleidžiančius, trukdančius tūpti, ir izoliatorių girliandos viršutinėje dalyje sumontuojant didesnio 310 mm diametro izoliacinę lėkštelę (6000 vnt.), kuri pagerina girliandos izoliaciją (ilgėja pramušimo kelias, aktualu ypač esant užterštiems izoliatoriams).
Šios abi priemonės ne tik didina tikimybę išsaugoti paukščių gyvybes, bet ir padeda išvengti trumpojo jungimo tarp fazinio laido ir atramos metalinių dalių. Bendrovėje nutarta paukščių apsaugos priemonių sumontavimą, kaip ir kitus projekto darbus priderinti prie numatomų remontuoti oro linijų plano. Tokiu būdu perkant darbus, smulkesni darbai nuperkami pigiau. Atramos, kuriose buvo montuotos „šakutes“ ir izoliacines lėkštelės, buvo nustatytos vykdant numatomų remontuoti oro linijų defektavimą.  
Siekiant didinti į Raudonąją knygą įtrauktų pelėsakalių populiaciją Lietuvoje, ornitologų parinktose vietovėse 110 kV įtampos gelžbetoninėse atramose iškelta 500 vnt. ornitologų pagamintų specialių inkilų. Nuo 2015 iki 2018 metų per visus perėjimo atvejus išauginta virš 700 jauniklių.
Bendra projekto suma – 1 565 261 EUR, 50 proc. finansuoja Europos Komisija, 24,34 proc. - Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, o likusią dalį iš dalies finansuoja „Litgrid“.
 
Daugiau informacijos: www.birds-electrogrid.lt
 
Atnaujinta 2019-01-04
Į viršų