Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Žemės savininkams

Titulinis puslapis > Žemės savininkams > Elektromagnetinių laukų matavimai > Ar gyvenant šalia elektros linijų reikia imtis specialių saugumo priemonių?

Ar gyvenant šalia elektros linijų reikia imtis specialių saugumo priemonių?

Elektros perdavimo oro linijos, kaip ir dauguma elektrinių buities prietaisų, yra elektromagnetinių laukų šaltinis, tačiau jų skleidžiamos bangos yra itin žemo dažnio – 50 hercų (Hz). Tris dešimtmečius nepriklausomų tarptautinių organizacijų vykdytos laboratorinės mokslinės studijos parodė, kad, skirtingai nei, pavyzdžiui, mikrobangos, tokio žemo dažnio elektromagnetinės bangos šilumos efekto ar kito poveikio žmogaus sveikatai nesukelia.
 
Vilniaus Gedimino technikos universiteto Elektrotechnikos katedros profesorius, Stiprių magnetinių laukų laboratorijos vadovas dr. Jurijus Novickis teigia, kad gyvenant netoli aukštos įtampos elektros perdavimo linijų nerimauti tikrai neverta.
 
„Aukštos įtampos elektros linijos daugiausia skleidžia tik elektrinį lauką, magnetinis laukas yra silpnas. Elektros linijos skleidžiami elektriniai ir magnetiniai laukai kai kuriais atvejais yra net žemesnio stiprio nei kasdieninių buities prietaisų, pavyzdžiui, plaukų džiovintuvo, šaldytuvo ar elektros krosnelės“, – sakė prof. dr. Jurijus Novickis.
 
Profesoriaus teigimu, jei laikomasi visų saugos reikalavimų, t.y. prie elektros linijų neužsibūnama ilgiau kaip keletą valandų per dieną, o kitos veiklos organizuojamos atsitraukus saugiu daugiau kaip 20–30 metrų atstumu, žmogaus sveikatai elektros oro linijos poveikio neturi.
 
Visos elektros linijos, ir žemos, ir aukštos įtampos, turi nustatytas apsaugos zonas. Aukštos įtampos elektros perdavimo linijoms teisės aktais nustatyta apsaugos zona yra nuo 20 iki 30 metrų dydžio žemės juosta, einanti nuo kraštinių linijos laidų, palei visą elektros linijos ilgį. Šioje apsaugos zonoje galima vaikščioti, dirbti, tačiau neleidžiama statyti gyvenamųjų namų, įrengti vaikų žaidimų aikštelių, organizuoti renginių.
 
Svarbu žinoti ir tai, kad, atsitraukus nuo aukštos įtampos elektros perdavimo linijos kraštinių laidų, elektromagnetinio lauko stipris ženkliai mažėja.
 
Šiuolaikinėje visuomenėje retas gyventojas įsivaizduoja savo buitį be elektros, įvairių kasdien naudojamų prietaisų ir elektros įrenginių. Augant pasaulio ūkiui, sparčiai plėtojant naujas technologijas, valstybės kasmet suvartoja vis daugiau elektros energijos. Todėl šalys nuolat stiprina ir plečia aukštos įtampos elektros perdavimo tinklus, kuriais persiunčia didelius kiekius elektros energijos. Būdami atsakingi, tinklų plėtrą vykdantys elektros perdavimo sistemų operatoriai, tiesdami naujas aukštos įtampos elektros linijas, atsižvelgia į nustatytas europines ir nacionalines sveikatos apsaugos normas bei saugių atstumų nuo elektros įrenginių reikalavimus. Lietuvoje taikomos normos yra vienos griežčiausių Europoje.
 
 
 
Į viršų