Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sinchronizacija

Titulinis puslapis > Sinchronizacija > Sinchronizacijos projektai > Naujų sinchroninių kompensatorių įrengimas Lietuvos EES

Naujų sinchroninių kompensatorių įrengimas Lietuvos EES

Statusas: vykdomas sinchroninių kompensatorių pirkimas, pastočių rekonstrukcijų projektavimo darbai.
Projekto tikslas
 
Įgyvendinti sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais būtinas priemones: įrengti 3 sinchroninius kompensatorius, taip efektyviausiu būdu užtikrinant reikalingą inercijos kiekį ir sistemos dinaminį stabilumą.
 
Projekto reikšmė
 
Sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais – tai paskutinis Nepriklausomybės etapas, suteikiantis Lietuvai energetinę laisvę. Mūsų elektros sistema dabar vis dar priklausoma nuo dažnio valdymo Rusijoje, bet jau 2025 m. ji veiks vienoje sinchroninėje erdvėje kartu su kitų Europos šalių sistemomis.
 
Pagal susitarimą su kontinentinės Europos perdavimo sistemų operatoriais, Baltijos šalys privalo užtikrinti bent 17100 MW/s elektros energetikos sistemos inerciją. Pagrindiniai inercijos šaltiniai yra besisukantys sinchroniniai agregatai – generatoriai, varikliai arba agregatai, veikiantys sinchroninio kompensatoriaus režimu. Tai – vienas iš reikalavimų, kuriuos ruošdamasi sinchronizacijai turi įgyvendinti Lietuva.
 
Pagrindinės sinchroninių kompensatorių naudos: 
  • Trumpojo jungimo galios padidinimui (sinchroninių kompensatorių  pajungimas prijungimo taške pagerina elektros energijos kokybės parametrus, sumažina įtampos kryčių amplitudę trumpojo jungimo metu) 
  • Sistemos inercijos užtikrinimui (papildomos inercijos užtikrinimui būtinas smagratinių sistemų prijungimas) 
  • Reaktyviosios galios kompensavimui (reaktyviosios galios suvartojimas/generavimas į tinklą siekiant užtikrinti reaktyviosios galios balansą ir leistinus tinklo įtampos lygius). 
 
 
Bendra projekto informacija
 
Sinchroniniai kompensatoriai yra naudojami perdavimo tinkluose siekiant pagerinti elektros energetikos sistemų dinaminį stabilumą ir užtikrinti reaktyvios galios valdymą. 
 
Lietuvoje sinchroniniai kompensatoriai bus įrengti Alytaus, Neries ir Telšių transformatorių pastotėse. Projektas įgyvendinamas dviem etapais:
 
I etapas. Pastotės rekonstruojamos įrengiant būtinus perdavimo tinklo įrenginius, skirtus prijungti sinchroninius kompensatorius prie perdavimo tinklo.
II etapas. Sinchroninių kompensatorių projektavimas, gamyba ir įrengimas.
Latvijoje ir Estijoje taip pat bus įrengiama po 3 sinchroninius kompensatorius.
 
Darbų kalendorius
Veikla
Įgyvendinimo data
Paskelbtas inžinerinio konsultanto pirkimas
2021 m. II ketv.
Gautas leidimas Alytaus transformatorių pastotės rekonstrukcijai
2021 m. II ketv.
Gautas leidimas Telšių transformatorių pastotės rekonstrukcijai
2021 m. III ketv.
Pasirašyta sutartis su sinchroninių kompensatorių rangovu
2021 m. III ketv.
Pasirašyta sutartis su inžineriniu konsultantu
2021 m. III ketv.
Pabaigti Alytaus ir Telšių sinchroninių kompensatorių įrengimo darbai
2023 m. II ketv.
Sinchroniniai kompensatoriai pristatyti Neries transformatorių pastotei
2023 m. II ketv.
Pabaigti Neries sinchroninių kompensatorių įrengimo darbai
2024 m. IV ketv.
 
 
Į viršų