Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

Regionų gyventojams – paprastai apie elektromagnetinius laukus
2015-01-20

Regionų gyventojams – paprastai apie elektromagnetinius laukus

Vykstant elektros perdavimo tinklo plėtrai, gyventojams neretai kyla klausimų apie perdavimo linijų poveikį aplinkai. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ siekia informuoti gyventojus apie elektromagnetinius laukus, suprantamai atsakyti į rūpimus klausimus ir pateikti objektyvią informaciją.
 
Per pirmąsias tris sausio savaites specialių seminarų metu apie elektromagnetinius laukus buvo informuoti Gargždų, Plungės, Telšių, Alytų ir Lazdijų rajonų gyventojai. Jiems pranešimus skaitė nepriklausomas ekspertas, dr. Audrius Grainys, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Stiprių magnetinių laukų instituto vyr. mokslo darbuotojas, bei Vidmantas Baliukonis, „Litgrid“ Darbuotojų saugos ir aplinkosaugos skyriaus vyresnysis inžinierius.
 
Pranešėjai gyventojams papasakojo, kad elektromagnetiniai laukai yra natūrali žmonių aplinkos dalis. Jie aptinkami visur, kur veikia elektros prietaisai – ir prie aukštos įtampos elektros perdavimo linijų, ir buityje, pavyzdžiui, žiūrint televizorių ar naudojant kitą buities techniką. Pranešėjai atkreipė seminaro dalyvių dėmesį, kad elektromagnetinis laukas nekelia pavojaus žmogaus sveikatai, jeigu jo stipris neviršija nustatytų normų. Tolstant nuo elektromagnetinio lauko šaltinio, mažėja ir jo stiprumas.
 
Gyventojams taip pat buvo priminta, kad būnant šalia elektros linijų, svarbu laikytis saugos reikalavimų. Teisės aktais nustatyta apsaugos zona yra žemės juosta, einanti nuo kraštinių linijos laidų nuo 20 iki 30 metrų palei visą elektros linijos ilgį. Šioje apsaugos zonoje galima vaikščioti, dirbti, tačiau neleidžiama statyti gyvenamųjų namų, įrengti vaikų žaidimų aikštelių, tvorų, sodinti aukštesnių  nei 4 metrų aukščio medžių, organizuoti renginių.
 
Elektros ir elektronikos inžinerijos daktaras A. Grainys papasakojo, kad elektros perdavimo linijos skleidžia itin žemo dažnio elektromagentinius laukus (50 Hz). Todėl būnant toliau nei 20-30 metrų nuo aukštos įtampos elektros perdavimo linijos, žmogaus sveikatai nėra jokio poveikio. Dėl šios priežasties net ir žmonėms, gyvenantiems netoli aukštos įtampos elektros perdavimo linijų, nerimauti neverta.
 
„Įvairios studijos išanalizuoti galimą elektrinio ir magnetinio lauko poveikį žmonėms ir gyviems organizmams atliekamos jau nuo XX a. pab., tačiau nėra duomenų, kad toks poveikis būtų. Be to, elektros perdavimo linijų skleidžiami elektromagnetiniai laukai yra per silpni, kad galėtų veikti natūralius augalų augimo procesus,“ – pasakojo dr. A. Grainys.
 
Tiesiant naujas aukštos įtampos elektros linijas, atsižvelgiama į nustatytas europines ir nacionalines sveikatos apsaugos normas bei saugaus atstumo nuo elektros įrenginių reikalavimus. Lietuvoje  taikomos normos – vienos griežčiausių Europoje.
 
Praėjusiais metais „Litgrid“ atliko išsamius elektromagnetinių laukų matavimus daugiau nei 40 Lietuvos vietovių.  Matavimų duomenys parodė, kad elektromagnetinių laukų dydžiai atitinka Lietuvos higienos normoje numatytus reikalavimus, neviršija nustatytų normos ribų ir yra žymiai mažesni nei nustatyta normose.
 
Elektromagnetinių laukų stiprumo matavimų duomenys pateikti elektromagnetinių laukų žemėlapyje. Šiame žemėlapyje gyventojai gali greitai ir patogiai pasitikrinti, kokio stiprumo elektromagnetinį lauką sukuria ties jų gyvenamąja vieta nutiesta elektros linija, ir kaip šio lauko stipris mažėja, tolstant nuo elektros linijos. Skiltyje „Elektromagnetiniai laukai“ yra ir daugiau informacijos apie elektromagnetinius laukus – kaip ir kodėl jie atsiranda, koks yra jų poveikis aplinkai.
Į viršų