Naujienos

2023-03-06

Savaitgalį Lietuvoje – rekordinė vėjo elektros gamyba, kuri užtikrino pusę suvartojimo

Šeštadienį Lietuvoje siaučiant pūgai visą dieną fiksuota itin aukšta vėjo jėgainių elektros gamyba, apie 15 val., preliminariais duomenimis, valandinė generacija siekė rekordinius 717 MW. Prasidėjus kovo mėnesiui šalti orai kol kas nepasitraukė, dėl to elektros suvartojimas nemažėja, o saulės elektrinių gamyba artėjant pavasariui auga.
 
Vasario 27 – kovo 5 dienomis vidutinė didmeninė elektros energijos savaitės kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje, palyginti su ankstesne savaite, išaugo 13 proc. nuo 105 iki 118 Eur / MWh. Latvijoje ir Estijoje didmeninė elektros kaina buvo panaši – 116 Eur / MWh.
 
„Šiuo metu sparčiai augant vėjo ir saulės elektrinių skaičiui Lietuvoje vis dažniau bus pagerinti įvairūs gamybos rekordai. Jei vasario mėnesį net kelis kartus vėjo jėgainės gamino daugiau nei 600 MW, jau kovo 4 d. pirmą kartą fiksavome didesnę nei 700 MW vėjo jėgainių gamybą. Įdomu ir tai, kad tokia aukšta vėjo gamyba išliko visą dieną – vidutiniškai vėjo elektrinės kovo 4 d. gamino apie 660 MW. Palyginti vidutinis Lietuvos suvartojimas tądien siekė apie 1330 MW, taigi apie pusę suvartojimo galėjome užsitikrinti vien iš vietos vėjo jėgainių. Nors tai išskirtinis atvejis kol kas, įdomu kaip greitai šis rekordas bus pagerintas augant vėjo elektrinių galiai“, – sako „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius Liutauras Varanavičius.
Pasak jo, auga ir saulės elektrinių gamyba.
 
„Ilgėjant paros metui ir gerėjant oro sąlygoms saulės elektrinės gamina vis daugiau energijos, per savaitę jų gamyba išaugo nuo 3 GWh iki 4 GWh. Nesitraukiantys šalčiai Lietuvoje lemia ir nemažėjantį elektros suvartojimą, kol kas jis išlieka stabilus – apie 230 GWh“, – teigia L. Varanavičius.
 
Elektros suvartojimas Lietuvoje praėjusią savaitę augo 1 proc., palyginti su ankstesne savaite: nuo 230 GWh iki 231 GWh. Lietuvoje vietos elektrinės užtikrino 36 proc. šalies elektros energijos suvartojimo*. Bendrai Lietuvoje praėjusią savaitę buvo pagaminta 82 GWh elektros energijos – 5 proc. daugiau nei ankstesnę savaitę, kai gamyba siekė 78 GWh.
 
Lietuvoje praėjusią savaitę elektros gamyba šiluminėse jėgainės bei hidroelektrinėse išliko panaši, kaip praėjusią savaitę, jos atitinkamai generavo 14 GWh ir 21 GWh. Nežymiai, maždaug 7 proc., išaugo vėjo jėgainių generacija, kuri padidėjo nuo 39 GWh iki 42 GWh. Tik saulės jėgainių gamyba augo sparčiai – 36 proc., nors visas sugeneruotas kiekis kol kas nėra itin didelis – 4 GWh per savaitę. Šiluminės elektrinės pagamino 17 proc. Lietuvoje generuotos elektros energijos, vėjo jėgainės – 50 proc., hidroelektrinės – 26 proc., saulės elektrinės – 5 proc., o kitos elektrinės – 2 procentus.
 
Pagal importo / eksporto (saldo) santykį, 66 proc. šalies elektros energijos poreikio* buvo importuota. Palyginti su ankstesne savaite, bendras importas augo 1 proc., nuo 206 GWh iki 208 GWh. Diferencijuojant šalies importą, 35 proc. elektros į šalį pateko iš Skandinavijos per „NordBalt“ jungtį ir 65 proc. buvo importuoti per sieną su Latvija.
 
Bendras elektros srautas iš Lietuvos augo trečdaliu nuo 37 GWh iki 49 GWh. Per „LitPol Link“ į Lenkiją buvo nukreipta 100 proc. iš Lietuvos eksportuojamos elektros.
 
Elektros srautui „LitPol Link“ jungties pralaidumas buvo išnaudojamas 84 proc. Lenkijos kryptimi ir 1 proc. Lietuvos kryptimi. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas buvo 0 proc. Švedijos kryptimi ir 61 proc. Lietuvos kryptimi.
 
 
* Pastabos:
 
1. Elektros energijos suvartojimas (pagal ENTSO-E „consumption“) – yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis be KHAE užkrovimui suvartotos elektros energijos.
2. Elektros energijos poreikis yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis su Kruonio HAE užkrovimui suvartota elektros energija.
3. „Litgrid“ savaitinėse apžvalgose analizuojami „Nord Pool“ rinkoje prekiaujamos didmeninės elektros energijos kainos pokyčiai Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, apžvelgiama elektros energijos importo / eksporto dinamika ir srautų pasiskirstymas bei suvartojimo ir generacijos planų pokyčiai. Šie operaciniai duomenys yra preliminarūs ir gali skirtis nuo galutinių komercinės apskaitos duomenų. Sistemos duomenis realiu laiku galima stebėti čia.