Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2013-12-10

Startavo papildoma prekybos elektra priemonė – dienos eigos rinka

Šiaurės ir Baltijos šalių elektros biržos „Nord Pool Spot“ Lietuvos ir Latvijos prekybos zonose pradėjo veikti dienos eigos elektros rinka „Elbas“. Tai svarbus žingsnis įgyvendinant Baltijos šalių energijos rinkų sujungimo planą (BEMIP) ir diegiant „Nord Pool Spot“ elektros biržos veiklos modelį Lietuvoje ir Baltijos šalyse.
 
Dienos eigos rinka – tai papildoma priemonė rinkos dalyviams prekiauti elektros rinkoje. „Elbas“ rinkoje bus galima prekiauti elektra likus valandai iki jos tiekimo („dienos eigos“ prekyba). Šiuo metu „Elspot“ rinkoje prekiaujama elektra likus vienai dienai iki jos tiekimo („diena prieš“ prekyba)  kiekvienai ateinančios dienos valandai.
 
Dienos eigos rinka leis rinkos dalyviams efektyviau valdyti didmeninės elektros prekybos verslo rizikas, taip pat – subalansuoti elektros, pagaminamos iš atsinaujinančių šaltinių, prekybą. Kuo trumpesniam laikotarpiui prognozuojama vėjo elektrinių gamyba, tuo tikslesnė prognozė. Galimybė tiksliau suplanuoti būsimas vėjo elektrinių gamybos apimtis leis prekybininkams tiksliau įvertinti šios elektros kainą. Vėjuotomis dienomis Lietuvoje įrengti vėjo jėgainių parkai pagamina iki 220 megavatų elektros per valandą, visa ši elektra yra parduodama biržoje. Žiemos sezono metu tai sudaro iki penktadalio Lietuvoje suvartojamos elektros.
 
„Elbas“ dienos eigos rinka buvo įkurta 1999 m. ir veikia Šiaurės šalyse, Estijoje ir Vokietijoje. Dienos eigos prekybos instrumentai taip pat naudojami Belgijos ir Olandijos elektros biržose. „Nord Pool Spot“ elektros prekybos sistemoje dienos eigos rinkoje vyksta 1-2 proc. visos didmeninės elektros prekybos sandorių.
 
Į viršų