Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

Reorganizuotas  „Litgrid“ sistemos valdymo centras leis geriau pasirengti elektros jungčių su Švedija ir Lenkija operatyviniam valdymui
2014-01-30

Reorganizuotas „Litgrid“ sistemos valdymo centras leis geriau pasirengti elektros jungčių su Švedija ir Lenkija operatyviniam valdymui

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriui „Litgrid“ reorganizavus sistemos valdymą, 2013 metais buvo sukurtas vienas visą Lietuvą apimantis elektros energetikos sistemos valdymo centras Vilniuje. Toks modelis, kai šalies elektros sistema valdoma iš vieno centro, leidžia greičiau reaguoti į pasikeitimus sistemoje, nustatyti gedimų elektros perdavimo tinkle priežastis ir skubiau jas šalinti ar net užbėgti už akių galimiems sutrikimams elektros sistemoje.
 
„Vykdant sistemos valdymo reorganizaciją iškilo būtinybė atnaujinti ir sistemos valdymo centre dirbančių dispečerių pagrindinį darbo įrankį – vaizdo sieną, kurioje stebimi elektros energetikos sistemos ir aukštos įtampos tinklo parametrai”, – sako „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento direktorius Giedrius Radvila. Pasak jo, sistemos valdymo centrą modernizuoti buvo būtina dėl sparčiai augančių apdorojamos informacijos kiekių – šalia technologinių duomenų atsiranda vis daugiau su elektros rinka susijusios informacijos.
 
Vaizdo sienoje matomi ne tik Lietuvos, bet ir aplinkinių energetikos sistemų duomenys. Dispečeriai čia gali stebėti elektrinėse ir vėjo jėgainėse realiu laiku gaminamą elektros kiekį, veikiančias ir remontui atjungtas elektros perdavimo linijas, transformatorių pastotes bei skirstyklas, sistemos dažnį, importo duomenis, elektros poreikį ir vartojimą. 2016 m., kai pradės veikti elektros jungtys su Švedija ir Lenkija, vaizdo sienoje bus galima matyti ir Lenkijos bei Švedijos elektros energetikos sistemų duomenis.
 
„Automatizuoti įrenginiai perduoda signalus į bendrą sistemą, kuri apdoroja informaciją, gaunamą ne tik iš Lietuvos elektros perdavimo tinklo, bet ir kitų energetikos sistemų, su kuriomis sujungta Lietuvos energetikos sistema. Daugiau ir vienoje vietoje pateikiama informacija padeda operatyviai priimti sprendimus ir efektyviau organizuoti sistemos valdymo veiklą“, – sako G. Radvila.
 
Vaizdo sienos projektavimo ir įrengimo projektą įgyvendino konkursą laimėjusi kompanija UAB „Elsis TS“. „Įmonei teko labai svarbus ir atsakingas projektas. Pirmiausia turėjome išrinkti senąją dispečerinę vaizdo sieną ir sumontuoti naująją, susidedančią iš 36 vaizdo kubų. Taip pat įrengėme naujas darbo vietas ištisą parą budintiems dispečeriams, sumontavome modernias aušinimo ir vėdinimo sistemas“, – sako Darius Imbrasas,  „Elsis TS“ generalinis direktorius.
 
Sistemos valdymo centre dispečeriai dirba 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Pagal iš anksto sudarytą grafiką centre darbuojasi daugiau kaip 30 dispečerių. Centralizuotas sistemos valdymo modelis taikomas daugelyje Vakarų Europos šalių. Jis užtikrina elektros sistemos patikimumą ir saugumą, leidžia mažinti veiklos kaštus.
 
Į viršų