Naujienos

2016-03-07

„NordBalt“ paruoštas tarnauti kaip elektros sistemos ramstis

Elektros jungtis su Švedija „NordBalt“ veiktų bet kuriuo metu ir padėtų Lietuvos elektros sistemai ekstremalios situacijos metu. Tai parodė šią naktį sėkmingai įvykęs elektros sistemos atkūrimo bandymas, kurio metu 24 tūkst. vartotojų Klaipėdos rajone elektra buvo tiekiama  iš vienintelio šaltinio – „NordBalt“ jungties.  
 
„NordBalt“ yra itin efektyvus elektros tiekimo saugumo garantas, galintis per trumpą laiką padėti atkurti elektros tiekimą vartotojams, paleisti elektrines ne tik vakarinėje Lietuvos dalyje, kaip įvyko šiandien, bet ir visoje Lietuvoje“, – sakė Daivis Virbickas, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius. 
 
Bandymo metu dalis elektros buvo tiekiama tiesiogiai per „NordBalt“ jungtį Priekulės, Saugų, Šilutės, Rusnės, Degučių, Kintų, Vainutų, Švėkšnos, Veiviržėnų, Judrėnų ir aplinkinėms gyvenvietėms. Bandymas truko 27 minutes, didžiausia perduodama galia siekė 8 MW. Ruošiantis bandymui buvo atjungti du artimiausi vėjo parkai ir bandymo metu nė vienas elektros gamybos šaltinis Lietuvoje nebuvo naudojamas.  
 
Sistemos atkūrimas – tai elektros tiekimo atnaujinimas vartotojams po gedimų elektros sistemoje, kuomet nutrūksta elektros tiekimas visoje šalyje, regione ar tam tikroje didelėje teritorijoje ir prarandamas ryšys su kaimyninėmis šalimis. „Nordbalt“ jungtis pasitarnautų tuomet, jei reiktų atkurti elektros tiekimą esant visiškam sistemos užgesimui ir neturint Lietuvoje nė vienos veikiančios elektrinės ar tarptautinės linijos. Pasinaudojant aukštos įtampos nuolatinės srovės technologijomis galima sušvelninti neigiamus padarinius ir greičiau vartotojams atkurti elektros tiekimą.   
 
„NordBalt“ jungia dvi asinchroniškas Lietuvos ir Švedijos elektros sistemas. Nuolatinės srovės keitikliai tarnauja tarsi ugniasienė, neleidžianti plisti avarijoms elektros sistemose, jie pasitarnauja užtikrinant dažnio valdymą gelbstint kitas sistemas.     
 
Be „NordBalt“, sistemos atkūrimo paslaugą Lietuvoje taip pat gali teikti Kauno hidroelektrinė ir Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė. 
 
Pirmą sykį elektros jungčiai sistemos atkūrimo funkcija pritaikyta dar 1954 m., kai buvo nutiesta pirmoji aukštos įtampos nuolatinės srovės jungtis nuo Švedijos krantų iki Gotlando. Estijoje 350 MW galios jungtis su Suomija „Estlink“ taip pat gali pasitarnauti kaip efektyvi rezervinė galia avarinių situacijų metu.