Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

R. Masiulis: „Turime sutelkti viso regiono pastangas, kad užkirstume kelią nesaugioms AE“
2016-01-14

R. Masiulis: „Turime sutelkti viso regiono pastangas, kad užkirstume kelią nesaugioms AE“

Lietuva turi toliau telkti regiono pastangas, kad kaimynystėje neatsirastų nesaugios atominės elektrinės (AE). Tokią poziciją šiandien Seime vykusioje diskusijoje pakartojo energetikos ministras Rokas Masiulis.
 
Diskusijoje aptartos priemonės, kaip užkirsti kelią Baltarusijoje statomai nesaugiai Astravo atominei elektrinei.
 
„Turime sutelkti viso regiono pastangas. Reikia toliau kalbėtis su kaimynais ir tarptautinėmis organizacijomis. Geriausias sprendimas, kuris neleistų patekti į Lietuvą elektrai iš Astravo AE, yra Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su Vakarų Europa“, - pabrėžė R. Masiulis.
 
Ministras pridūrė, kad būtina visoms šalims aiškiai pasakyti, kad Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje statomos AE kelia grėsmę ne tik sau, bet ir aplinkinėms valstybėms. Be to, būtina skubinti elektros sistemų sinchronizaciją.
 
Sinchronizavus sistemas su Vakarų Europa, ant elektros jungčių tarp Lietuvos ir trečiųjų šalių bus įrengti srovės keitikliai, kurie patikimai ir efektyviai nukreips elektros srautus bet kuriuo metu, kai tik reikės, taigi elektros srautai iš trečiųjų šalių bus apriboti techniškai.
 
Anot diskusijoje taip pat dalyvavusio Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos pirmininko ir generalinio direktoriaus Daivio Virbicko, trumpuoju laikotarpiu efektyviausia ir pigiausia būtų tartis dėl elektros prekybos su trečiosiomis šalimis ribojimo visame regione, nes komercinis srautas į Baltijos jūros regioną ir Lietuvą įmanomas tik per „Nord Pool Spot“ biržą. Susitarus dėl komercinio elektros srauto iš trečiųjų šalių ribojimo, fizinis elektros srautas iš trečiųjų šalių į Baltijos šalis irgi neaugtų, nes fizinio srauto kryptį ir lemia poreikis vartoti elektrą.
 
„Susitarus dėl komercinio elektros srauto iš trečiųjų šalių visame regione, elektra, pagaminta Rusijoje ir Baltarusijoje, taip pat ir Astravo AE, negalėtų būti parduodama Europos Sąjungoje. Siekiant tai įgyvendinti, būtini tarptautiniai regioniniai susitarimai su aplinkinėmis valstybėmis, nes tarptautines elektros jungtis su trečiosiomis šalimis taip pat turi Latvija, Estija, Suomija ir Lenkija. Einant šiuo keliu, vienodos taisyklės privalomos visiems aplinkinių elektros rinkų dalyviams“, – kalbėjo energetikos ministras R. Masiulis. 
 
Lietuvos energetikos ministras praėjusių metų pabaigoje išsiuntė laišką Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Suomijos ministrams, kuriuo paragino nepirkti elektros iš Baltarusijoje ir Rusijos Kaliningrado srityje statomų atominių elektrinių.
 
Praėjusią savaitę R. Masiulis susitiko su Estijos ekonomikos ir infrastruktūros reikalų ministru Kristenu Michalu. Ministrai sutarė, kad reikia kartu ieškoti sprendimų, kaip užkirsti kelią į ES rinką elektrai iš nesaugių atominių elektrinių.
 
Sausio 13 d. R. Masiulis apie Astravo AE telefonu kalbėjosi su Suomijos ekonomikos ministru Olli Rehnu. Suomijos ministras išsakė santūresnę poziciją: jis labiau tiki dialogu, o ne boikotu.
 
Artimiausiu metu R. Masiulis susitiks ir su kitais ministras, kuriems išsiųstas laiškas dėl nesaugių AE.
 
Į viršų