Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2016-02-23

„NordBalt“ numušė elektros kainas iki rekordinių žemumų

Praėjusią savaitę, vasario 15-21 d., vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje buvo 27,7 EUR/MWh. Palyginti su ankstesne savaite, kaina sumažėjo 14 proc., o palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu – 33 procentais. Tai yra mažiausia vidutinė savaitės kaina nuo „Nord Pool“ biržos veikimo pradžios Lietuvoje. Taip elektros rinka sureagavo į vasario 18 d. bandomuoju režimu pradėjusią veikti Lietuvos ir Švedijos elektros jungtį „NordBalt“, kuri taip pat turėjo įtakos Baltijos šalių elektros srautų krypčiai ir apimčiai. Nuo „NordBalt“ veikimo pradžios beveik visą laiką Lietuvos, Latvijos ir Estijos prekybos zonose formavosi vienodos elektros kainos.
 
Praėjusią savaitę Lietuva importavo 81 proc. suvartotos elektros, 69 proc. elektros importuota iš Šiaurės šalių, likusi dalis – iš trečiųjų šalių. Nuo praėjusio ketvirtadienio srautas iš Šiaurės šalių ir Estijos į Lietuvą sumažėjo 63 proc., o iš Estijos į Latviją – 26 procentais. „NordBalt“ 48 proc. sumažino elektros importą iš Baltarusijos, bendrai iš trečių šalių jis sumažėjo 14 procentų. 
Vidutinė „Nord Pool“ savaitės sistemos kaina buvo 21 EUR/MWh. 
 
Tarptautinių Latvijos–Estijos elektros jungčių pralaidumas vasario 15-21 d. vidutiniškai buvo išnaudojamas 77 proc., Lietuvos–Latvijos – 41 proc., Lietuvos-Švedijos – 83 proc., Lietuvos–Baltarusijos – 8 proc., Lietuvos-Lenkijos – 14 proc. 
 
Tuo tarpu naujus metus elektros rinka pradėjo su pakilusiomis kainomis. Sausį „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje kaina buvo 50,3 EUR/MWh, 31 proc., o lyginant su 2014 m. gruodžiu – 26 proc. didesnė. Augusioms kainoms įtakos turėjo trečdaliu sumenkusi vėjo elektrinių gamyba Lietuvoje, sumažėjusi pigios elektros pasiūla Latvijoje ir atšalus orams 11 proc. augusi elektros paklausa. 
Sausį Lietuva importavo 76 proc. suvartotos elektros, importas iš Šiaurės šalių siekė 49 proc., iš trečiųjų šalių – 42 proc., o iš Lenkijos – 9 proc. 
 
„Nord Pool“ biržos Skandinavijos šalių prekybos zonose sausio vidutinė elektros kaina augo daugiau nei pusantro karto iki 29,9 EUR/MWh. Vidutinė mėnesio elektros kaina Švedijos ketvirtoje prekybos zonoje sausį buvo 31 EUR/MWh, 57 proc. didesnė nei gruodį. Suomijos ir Estijos prekybos zonose kainos buvo beveik vienodos, atitinkamai 37,8 EUR/MWh ir 37,6 EUR/MWh. Vidutinė elektros kaina Lenkijos biržoje sausį augo 15 proc. iki 38,4 EUR/MWh, o Vokietijoje kaina augo 5 proc. iki  29 EUR/MWh. 
 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje „Urgent market messages“ (skubūs rinkos pranešimai).
 
Į viršų