Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2014-08-08

Žemės savininkams išmokėta 5,1 mln. litų kompensacijų už nustatytus servitutus

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ baigė mokėti kompensacijas žemės savininkams, per kurių sklypus planuojama tiesti elektros perdavimo oro liniją nuo Alytaus iki Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE). 375 savininkams išmokėta daugiau nei 5,1 mln. litų. Skaičiuojant kompensaciją, atsižvelgta į sklypo paskirtį, vidutinę rinkos vertę, našumą, derlingumą ir kitus kriterijus.
 
„Tai, kaip greitai ir konstruktyviai buvo susitariama dėl sutarčių šiame projekte, džiugina ir rodo žmonių sąmoningumą ir atsakingą požiūrį į valstybės ir mūsų visų bendrą ateitį“, – sakė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos narys ir Strateginės infrastruktūros departamento direktorius Karolis Sankovski.
 
Mokant kompensaciją už nustatomą servitutą siekiama atlyginti nuostolius už sunaikinamus pasėlius, sodinius, iškertamą mišką, kompensuoti už prarandamą galimybę naudotis žeme ar jos dalimi pagal paskirtį. Savininkams, kurie nepasirašė sutarčių dėl servituto nustatymų, servitutai dabar bus nustatomi administracine tvarka ir  kompensacijos išmokamos pagal Vyriausybės nustatytą metodiką. Apie 80 proc. žemės sklypų savininkų sutiko su siūlomomis sąlygomis už servituto nustatymą.
 
Dvigrandė 330 kilovoltų (kV) elektros perdavimo linija bus nutiesta per 490 privačių žemės sklypų. Jų teritorijoje, kaip ir visoje oro linijos trasoje, bus nustatytos apsaugos zonos – po 30 metrų į abi puses nuo linijos kraštinių laidų. Linijos maršrutas per Kaišiadorių, Prienų ir Alytaus rajonus suplanuotas taip, kad kuo mažiau paveiktų žmonių ūkinę veiklą, gamtą, kultūros paveldo objektus ir kitus saugomus aplinkos elementus. Be to, nustatytos įrenginių statybos ir eksploatacijos naudojimo, tvarkymo priemonės.
 
„Naujoji linija reikalinga užtikrinti efektyvius elektros mainus su Lenkija ir patikimą sistemos darbą. Ši linija taip pat yra Baltijos valstybių energijos rinkos ir jungčių plano sudėtinė dalis,“ – sakė K. Sankovski.
 
Nuo Alytaus transformatorių pastotės jau eina dvi 330 kV įtampos linijos – viena Baltarusijos, o kita – Lietuvos elektrinės link. 2015 metų pabaigoje čia bus prijungta tarptautinė elektros jungtis „LitPol Link“, pirmoji sujungsianti Lietuvą su kontinentine Europa.
 
Naujoji linija ne tik sustiprins elektros perdavimo sistemą Pietų Lietuvoje, bet ir sudarys galimybę paruošti Lietuvos energetinę sistemą sinchroniškai dirbti kontinentinės Europos tinkle. 53 kilometrų ilgio linijos statybos prasidės kitais metais, jas planuojama baigti 2017-aisiais. Apie statybas žemės savininkai, kurių sklypus kirs naujoji linija, bus informuoti iš anksto. 
Į viršų