Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2017-11-30

Baltijos šalių elektros energijos perdavimo sistemos operatoriai nuo 2018 metų veiks bendroje Baltijos šalių balansavimo rinkoje.

2009 metais patvirtinus Baltijos energijos rinkos jungčių planą (angl. The Baltic Energy Market Interconnection Plan – BEMIP),  Baltijos šalys susitarė kartu dirbti siekiant harmonizuotos, liberalios ir atviros elektros energijos rinkos. Taip pat sutarta sukurti bendrą Baltijos šalių balansavimo rinką, harmonizuoti balansavimo elektros atsiskaitymo ir kainodaros principus. Europos perdavimo sistemos operatorių organizacija ENTSO-E, vadovaudamasi ES Reglamento 714/2009 reikalavimais, nustatančiais bendras elektros energijos vidaus rinkos taisykles, parengė Komisijos Reglamentą (EU) 2017/2195[1], kuriuo nustatomos elektros energijos balansavimo gairės. Šiose gairėse numatyti įvairūs  reikalavimai ir veiksmai, kurių pagrindinis tikslas yra efektyvaus regioninio bendradarbiavimo sukūrimas, kad Europoje būtų pasiekta vieninga ir integruota Europos elektros energijos balansavimo rinka.
 
Pirmas, šio ambicingo tikslo įgyvendinimo, žingsnis - Baltijos šalių elektros energijos perdavimo sistemos operatorių (LITGRID AB, AS Augstsprieguma tikls ir Elering AS) (toliau tekste – PSO), susitarimas dėl bendros Baltijos balansavimo rinkos sudarymo ir bendros Baltijos balansavimo rinkos veiklos nuo 2018 m. sausio 1 dienos. Pagrindinis bendros Baltijos balansavimo rinkos tikslas yra nustatyti vieningus principus ir taisykles balansavimo rinkoje, skatinti konkurenciją, sukurti lygias galimybes kiekvienam rinkos dalyviui, nepriklausančias nuo valstybės kurioje jie veikia ar yra įsikūrę ir tokiu būdu sudaryti sąlygas veiklos sąnaudų efektyvinimui vartotojų gerovės augimui.
 
Siekdami sudaryti vienodas sąlygas Baltijos šalių balansavimo rinkos dalyviams, Baltijos šalių PSO sutarė suvienodinti Baltijos balansavimo rinkos veikimo ir ne-balanso atsiskaitymo taisykles.  Išsami informacija apie Baltijos balansavimo rinkos veikimo ir ne-balanso atsiskaitymo principus pateikiama PSO susitarimo dėl Baltijos šalių koordinuoto balansavimo ir atsiskaitymų prieduose (anglų kalba):
 
 
Baltijos šalių PSO taip pat informuoja, jog Baltijos šalių Nacionalinės reguliavimo institucijos išreiškė paramą įgyvendinant bendrą Baltijos balansavimo rinką. Tačiau pridėtų dokumentų turinys 2017 m. gruodį gali keistis atsižvelgiant į numatomus nacionalinių teisės aktų pakeitimus bei skirtingą viešųjų konsultacijų procesą Baltijos šalyse.
 

[1] Komisijos Reglamentas (EU) 2017/2195 patvirtintas 2017 m. lapkričio 23 d.
 
Į viršų