Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2020-11-25

„Litgrid“ parengė dviejų sinchronizacijai reikalingų elektros linijų vystymo planus ir skelbia viešųjų susirinkimų datas

 
 
 
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ praneša apie pabaigtą svarbų teritorijų planavimo etapą dviejuose sinchronizacijos projektuose – linijose Darbėnai–Bitėnai ir Kruonio HAE–Bitėnai. Abiem joms yra parengti inžinerinės infrastruktūros vystymo planai ir planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos.
 
330 kV oro linijų Darbėnai–Bitėnai ir Kruonio HAE–Bitėnai statybos projektai yra ypatingos valstybinės svarbos projekto – elektros energetikos sistemos sinchronizacijos – sudėtinės dalys. Įgyvendinant juos, siekiama strateginio Lietuvos tikslo – sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais, nes iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia vadinamajame BRELL žiede, kuriame elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje.
 
„Litgrid“ atlikti skaičiavimai rodo, kad integravus Lietuvos elektros energetikos sistemą į kontinentinės Europos tinklus, esamas Vakarų Lietuvos tinklas  galimai taptų pernelyg apkrautas. Todėl buvo priimtas sprendimas sustiprinti šalies elektros perdavimo tinklą ir užtikrinti patikimą jo veiklą, tiek rekonstruojant esamas, tiek tiesiant naujas linijas.
 
Beveik 140 km ilgio linija Darbėnai–Bitėnai sujungs Kretingos savivaldybėje planuojamą Darbėnų pastotę su Pagėgių savivaldybėje pernai išplėsta Bitėnų pastote. Didžioji linijos dalis bus rekonstruojama keičiant atramas ir pridedant antrąją grandį esamų linijų apsaugos zonos ribose, tačiau bus nutiesta maždaug 12 km ilgio nauja atkarpa ties Klaipėdos pastote, išplečianti esamą arba suformuojanti naują apsaugos zoną.
 
Kitos planuojamos linijos Kruonio HAE-Bitėnai bendras ilgis siekia 211 km, iš jų apie 62 km atkarpoje Vilkaviškio, Šakių, Jurbarko rajonų savivaldybėse bus formuojamas naujas inžinerinis koridorius, o beveik 39 km atkarpoje numatyta esamos linijos dalies nuo Jurbarko iki Bitėnų rekonstrukcija panaudojant esamą infrastruktūros koridorių. Dar 110 km sudarys esamos linijos Kruonio HAE-Sovietskas dalis, kur jokie darbai nenumatomi.  
 
„Litgrid“ ir kitos strateginius tikslus padedančios pasiekti šalys yra įsipareigojusios minimizuoti neigiamą poveikį aplinkai bei nedaryti nieko, kas gali turėti apčiuopiamą tiesioginį ar netiesioginį poveikį žmonių sveikatai. Su informacija apie vystymo planus ir poveikio aplinkai vertinimą galima susipažinti svetainės www.litgrid.eu polapyje „Tinklo plėtra“ paspaudus nuorodą „Strateginiai projektai“ ir pasirinkus linijos pavadinimą. Ten pat galima rasti ir būdus, kaip dalyvauti bei įsijungti į viešuosius svarstymus – užduoti klausimus ir teikti pasiūlymus.
 
„Sklandžiam procesų vykdymui reikalinga skaidri ir atvira komunikacija: įgyvendindami šiuos svarbius energetikos projektus, palaikome nuolatinį ryšį tiek su savivaldybėmis, tiek ir su vietos gyventojais, kurie turi sklypus apsaugos zonoje. Pastariesiems paštu išsiuntėme registruotus laiškus, kuriuose pristatome situaciją ir reikalingiausią informaciją. Svarbu paminėti, kad dar ne viskas galutinai apspręsta – tiek teritorijų planavimo, tiek poveikio aplinkai vertinimo procesai dar vyksta. Bet kuriuo atveju, esame pasiryžę atsakyti į visas interesantų užklausas ir atsižvelgti į kritines pastabas. Mūsų tikslas yra kartu su savivalda ir bendruomenėmis rasti tinkamiausius projektų įgyvendinimo būdus“, – teigia Gerda Krasauskė, „Litgrid“ Strateginės infrastruktūros departamento direktorė.
 
„Litgrid“ darbinius procesus linijose Darbėnai–Bitėnai ir Kruonio HAE–Bitėnai planuoja penkiems metams į priekį. Iki 2021 m. trečiojo ketvirčio pabaigos planuojama patvirtinti inžinerinės infrastruktūros vystymo planą ir gauti sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai. Iki 2021 m. ketvirto ketvirčio pabaigos – nustatyti žemės sklypų servitutus ir specialiąsias žemės naudojimo sąlygas. Abiejų projektų statybos darbus numatoma užbaigti 2025 m., šiuo metu jau paskelbtas pirkimas projektavimo ir rangos darbams rekonstruojamiems abiejų projektų ruožams.
 
Šios linijos yra 2 iš 14 strateginių valstybės projektų, būtinų Lietuvos elektros sistemos sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais. Šiuo metu pirmieji 2 iš šių projektų – Bitėnų skirstyklos rekonstrukcija ir 110 kV linijos Pagėgiai–Bitėnai statyba – jau įgyvendinti, dar vieną – 330 kV linijos Lietuvos elektrinė–Vilnius rekonstrukciją – numatoma pabaigti šiemet.
 
Baltijos šalių sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais planuojama įgyvendinti 2025 m.
 
Į viršų