Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

„Litgrid“ ir ABB pasirašė istorinę sutartį dėl pagrindinio elektros jungties „LitPol Link“ įrenginio statybos
2013-02-15

„Litgrid“ ir ABB pasirašė istorinę sutartį dėl pagrindinio elektros jungties „LitPol Link“ įrenginio statybos

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ ir pasaulinė technologijų įmonė ABB pasirašė sutartį dėl nuolatinės srovės intarpo su 400 kV skirstykla projektavimo ir statybos Alytuje rangos darbų.

Sutarties vertė – 288 mln. litų. Preliminari Lietuvos ir Lenkijos įgyvendinamo „LitPol Link“ projekto vertė – 1 281 mln. litų.

Nuolatinės srovės intarpas yra svarbiausias elektros jungties „LitPol Link“ įrenginys. Jis bus statomas šalia Alytaus transformatorių pastotės. Statybos darbai prasidės 2014 m. pavasarį ir bus užbaigti 2015 m. gruodį. Pradėjus šiuos darbus tuo pat metu bus statoma ir „LitPol Link“ jungties aukštos įtampos elektros perdavimo linija bei rekonstruojama Alytaus pastotės 330 kV skirstykla. Elektros jungtis bus pradėta eksploatuoti 2015 m. pabaigoje.

Pasak Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinio direktoriaus Virgilijaus Poderio, nuolatinės srovės intarpo statybos – labai svarbus žingsnis įgyvendinant „LitPol Link“ elektros jungties projektą.

„Prieš ketverius metus prasidėję tarpsisteminės jungties projektavimo darbai įgauna realų pavidalą. „LitPol Link“ jungties nuolatinės srovės intarpas bus pirmasis tokio tipo įrenginys Baltijos valstybėse. Elektros jungtis „LitPol Link“ pirmą kartą sujungs Baltijos valstybių ir Vakarų Europos elektros infrastruktūras bei Lietuvai, Latvijai ir Estijai atidarys vartus į Vakarų Europos elektros rinką“, – po sutarties pasirašymo sakė V. Poderys.
 
500 megavatų (MW) nuolatinės srovės intarpas yra 100 metrų pločio ir 350 metrų ilgio unikalus, pagal specialų užsakymą kuriamas įrenginys. Pagal šiandien pasirašytą sutartį ABB parengs nuolatinio srovės intarpo su skirstykla techninį projektą, atliks visus reikalingus tyrimus, atveš ir sumontuos įrenginius, išbandys ir paleis juos eksploatacijai. Nuolatinės srovės intarpas bus sudedamoji tarpsisteminės elektros jungties „LitPol Link“ dalis.

„ABB patirtis plėtojant aukštos įtampos nuolatinės srovės (HVDC) technologijas, pripažįstamas vienomis pažangiausių pasaulyje, leido pateikti geriausią pasiūlymą „LitPol Link“ jungties nuolatinės srovės intarpo sprendimui“, – sako Brice Koch, ABB Energetikos sistemų padalinio vadovas. Beveik prieš 60 metų HVDC technologijas pradėjusi vystyti ABB yra pasaulinis lyderis šioje srityje. Įmonė įgyvendino apie 90 HVDC projektų, kurių elektros perdavimo pajėgumai viršijo 95 tūkst. MW.

Elektros energiją nuolatinės srovės intarpu bus galima perduoti iš Lietuvos į Lenkiją arba iš Lenkijos į Lietuvą. Įrenginyje elektros srovei pakitus iš kintamos į nuolatinę ir iš nuolatinės vėl atgal į kintamą įtampa bus keičiama iš 400 kV į 330 kV ir atvirkščiai. Tai reikalinga todėl, kad Lietuvoje ir Lenkijoje yra skirtingos elektros perdavimo sistemos. Keičiant įtampą nuolatinės srovės intarpas suderins elektros perdavimą tarp dviejų nesinchronizuotų – kontinentinės Europos, kurioje yra Lenkija, ir IPS/UPS, kurioje yra Baltijos šalys – elektros sistemų. Naudojantis elektros jungtimi „LitPol Link“ per Lenkiją bus galima prekiauti su Europa: importuoti ir eksportuoti elektros energiją.

„Litgrid“ įgyvendina strateginius Lietuvos elektros energetikos projektus. Tarpsisteminė Lietuvos ir Lenkijos elektros jungtis „LitPol Link” fiziškai sujungs trijų Baltijos valstybių ir Vakarų Europos elektros perdavimo infrastruktūras bei sudarys sąlygas elektros rinkų integracijai. „LitPol Link” jungtis iki 2015 metų pabaigos pradės veikti 500 MW galia, o iki 2020 m. – 1000 MW galia.
 
Į viršų