Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Gruodį elektros rinkoje kainas mušė šventinės dienos ir stiprūs vėjai
2017-01-20

Gruodį elektros rinkoje kainas mušė šventinės dienos ir stiprūs vėjai

Gruodį „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje vidutinė kaina siekė 31,8 eurai už megavatvalandę (EUR/MWh). Nors Lietuvoje elektros kaina buvo viena iš aukščiausių regione, palyginti su lapkričiu, ji mažėjo 14 proc. Didžiausią įtaką mažėjimui turėjo palankios kainos kaimyninėse rinkose, šventinių dienų metu sumažėjusi elektros paklausa ir ketvirtadalį augusi vėjo elektrinių gamyba.
 
Išsami elektros rinkos apžvalga yra čia.
 
Lietuva importavo 70 proc. suvartotos elektros. Elektros importas iš Švedijos augo daugiau nei tris kartus ir sudarė penktadalį visos importuotos elektros. Importas iš Latvijos, Estijos ir Suomijos sudarė 28 proc., iš Lenkijos – 10 proc., o iš trečiųjų šalių – 42 procentus. 
 
Visos Baltijos šalys gruodį suvartojo 2 proc. daugiau elektros, bet buvo daugiau importuojama iš kaimyninių valstybių ir vietos gamyba smuko 15 proc. Elektros importas iš Suomijos per „Estlink“ jungtis išaugo net 19 kartų. Baltijos šalyse šiluminių elektrinių gamyba smuko trečdalį, o vėjo elektrinių augo penktadaliu. Vien Lietuvoje vėjo elektrinių gamyba sudarė 48 proc. vietos gamybos. Metų pabaigoje vėjo elektrinių galia pasiekė 500 megavatų, o gruodį jų pagamintos 143 gigavatvalandės elektros yra visų laikų Lietuvos vėjo elektrinių mėnesio rekordas.
 
„Nord Pool“ biržos vidutinė sistemos kaina sumažėjo 18 procentų. Švedijos ketvirtojoje prekybos zonoje vidutinė kaina buvo 34,3 EUR/MWh. Visoje Švedijoje gamyba augo 7 proc., vėjo elektrinių gamyba – ketvirtadaliu. Švedija taip pat daugiau importavo iš Norvegijos ir Danijos. Estijoje ir Suomijoje formavosi vienoda 34 EUR/MWh kaina. Suomijoje vėjo elektrinių gamyba ūgtelėjo beveik trečdaliu, o importas iš Švedijos – beveik pusantro karto. 
 
Lenkijoje kaina mažėjo 7 proc. iki 34,5 EUR/MWh. Vėjo elektrinių gamyba augo penktadaliu, o šiluminės elektrinės pagamino 6 proc. mažiau. Sumažėjus kainoms kaimyninėms valstybėms, Lenkija iš Švedijos importavo du kartus daugiau elektros nei lapkritį. 
 
Aukščiausia kaina regione susiformavo Vokietijoje. Palyginti su 2015 m. gruodžiu, kaina augo 35 proc. iki 37,5 EUR/MWh. Vokietijoje ir toliau mažėja atominių elektrinių gamyba – praėjusį mėnesį ji dar smuko 15 proc. Tuo tarpu gamyba iš atsinaujinančių išteklių ir toliau augo.
 
Į viršų