Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Kovą žemas kainas Lietuvos elektros rinkoje palaikė importas
2016-04-22

Kovą žemas kainas Lietuvos elektros rinkoje palaikė importas

Kovo mėnesį „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje vidutinė elektros kaina išliko neįprastai žema ir, palyginti su vasariu, didėjo vos 4 proc. iki 30,8 Eur/MWh. Praėjusių metų kovą kaina buvo 4 proc. aukštesnė. Pirmosiomis kovo savaitėmis elektros rinkoje kainos buvo vidutiniškai žemesnės nei vasarį, tačiau kovo 18-31 d. dėl gedimo Švedijos pusėje buvo atsijungusi Lietuvos ir Švedijos elektros jungtis. Tuo laikotarpiu ūgtelėjusios kainos paaugino ir mėnesio vidurkį. 
 
Lietuva praėjusį mėnesį importavo 82 proc. elektros. Palyginti su vasariu, importas iš Švedijos augo 50 proc. ir sudarė 29 proc. viso importo, o iš Latvijos – trečdaliu ir sudarė 43 proc. viso importo. Likusi dalis importuojamos elektros Lietuvą pasiekė iš trečiųjų šalių.
 
Lietuvoje elektrinės kovą gamino 27 proc. mažiau nei vasarį. Beveik visa elektra buvo pagaminta iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių – vėjo elektrinių gamyba sudarė 32 proc., o hidroelektrinių – 55 proc. vietos gamybos. Kovo 18 d. atsijungus „NordBalt“ sumažėjusią skandinaviškos elektros pasiūlą kompensavo kaimyninių šalių gamintojai. Rygoje buvo įjungtos abi šiluminės elektrinės, o „Eesti“ padidino gamybą. 
 
Išsamią kovo mėnesio elektros rinkos apžvalgą galima rasti čia.
 
Tuo metu Skandinavijos šalių prekybos zonose daugiau nei 30 proc. smukusi vėjo gamyba vidutinę mėnesio kainą pakėlė dešimtadaliu iki 21,9 EUR/MWh. Nepaisant to, kaina išliko 13 proc. mažesnė nei 2015 m. kovą. Švedijoje visose kainų zonose mažėjo pigios elektros pasiūla, o Švedijos SE4 zonoje kaina paaugo 12 proc. iki 22,3 EUR/MWh. 
 
Kainų augimas Skandinavijoje paveikė ir Suomijos elektros rinką – jos prekybos zonoje vidutinė mėnesio elektros kaina buvo 27,1 EUR/MWh,  4 proc. didesnė nei vasarį. Nepaisant sumažėjusio vartojimo, kovą Suomijai formavosi mažesnė elektros pasiūla dėl remonto vienoje iš elektrinių. Pasiūlą dar labiau ribojo ir antroje kovo pusėje dusyk netikėtai atsijungusi 400 MW galios elektros jungtis tarp Suomijos ir Švedijos „Fenno-Skan 1“ bei neplanuotai porai valandų atsijungęs Estijos ir Suomijos kabelis „Estlink“. Visais atvejais dienos-prieš prekyba jau buvo įvykusi, o jungtys sutvarkytos iki kitos prekybos sesijos.
 
Estijoje vidutinė kovo kaina, lyginant su vasariu, augo 4 proc. Iki „NordBalt“ atsijungimo vidutinis skirtumas tarp Lietuvos ir Estijos kainų siekė vos 0,5 Eur/MWh. 
 
Lenkijos biržoje formavosi vidutinė 33,7 Eur/MWh kaina. 7 proc. aukštesnę kainą lėmė mažėjanti gamyba vėjo elektrinėse. Tuo tarpu Vokietijoje kaina buvo 24,3 Eur/MWh. Ypatinga padėtis susiklostė antrąją Šv. Velykų dieną, kovo 28 d., kai pakilo vėjas, o dėl nedarbo dienos elektros vartojimas smuko. Tądien vidutinė paros kaina Vokietijoje buvo tik 1,5 Eur/MWh, o minimali valandos kaina siekė -38,5 Eur/MWh. 
 
Į viršų