Naujienos

2014-11-06

Iki 2016 metų pradžios jungčių pralaidumų skaičiavimo metodika nesikeis

Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų operatoriai parašais ant memorandumo įtvirtino, kaip kitais metais skaičiuoti ir paskirstyti tarptautinių jungčių pralaidumus. Nuo 2015 metų sausio 1 d. įsigaliosiantis dokumentas išlaiko esamą padėtį – tokios pačios taisyklės, patvirtintos dar 2013 metų pabaigoje, taikomos visus šiuos metus.
 
Pralaidumų skaičiavimo ir valdymo principai bus peržiūrėti kitais metais, prieš paleidžiant elektros jungtis „LitPol Link“ ir „NordBalt“, kurios Baltijos šalis susies su Lenkijos ir Švedijos elektros energetikos sistemomis.
 
„Po ilgų diskusijų Baltijos šalių operatoriai sutarė, kad šiuo metu esama pralaidumų paskirstymo ir valdymo metodika yra geriausias būdas išnaudoti elektros infrastruktūrą, garantuojant patikimą energijos perdavimą. Šie principai leidžia pasinaudoti elektros rinkos privalumais, nes technologiškai sudaroma galimybė jungtimis tekėti didžiausiems įmanomiems elektros srautams“, – sakė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos narys ir generalinis direktorius Daivis Virbickas.
 
Memorandumu įtvirtintos sąlygos užtikrina, kad elektros rinkos dalyviai turės galimybę įvertinti per 2014 m. sukauptą patirtį ir pagal ją planuoti savo veiksmus kitąmet. Jungčių pralaidumų ir valdymo principai spalio 21 d. pristatyti Elektros rinkos plėtros komiteto nariams, tarp kurių yra elektros gamybos ir skirstymo įmonių, elektros rinkos dalyvių, elektros biržos „Nord Pool Spot“, asocijuoto verslo, elektros gamybos ir skirstymo įmonių, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos atstovai.   
 
Anot D. Virbicko, memorandumu nustatoma Baltijos šalių elektros perdavimo operatorių bendradarbiavimo principai, kurie apima pasirašytas dvišales sutartis. Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros energetinės sistemų patikimumą padeda užtikrinti nuolatinis regioninis koordinavimas dėl elektros komercinių ir fizinių srautų, suvienodinti terminai teikiant informaciją ir kiekvieno iš operatorių aiškiai apibrėžtos funkcijos.
 
Elektra į Lietuvos elektros energetikos sistemą atkeliauja keliomis kryptimis per dvylika tarpsisteminių jungčių: iš Rusijos per Estiją ir Latviją, iš Rusijos per Baltarusiją ir Karaliaučių ir iš Šiaurės Europos per Suomiją, Estiją ir Latviją. 2014 metų sausį – rugsėjį tarptautiniai Latvijos – Estijos elektros jungčių pralaidumai vidutiniškai išnaudoti 92 proc., Lietuvos – Baltarusijos – vidutiniškai 30 proc. ir Lietuvos – Karaliaučiaus – vidutiniškai 82 procentais.
 
Su memorandumo tekstu anglų kalba galima susipažinti čia