Naujienos

2017-01-30

Elektros rinkoje kainos smuktelėjo 7 proc.

Praėjusią savaitę „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje vidutinė elektros kaina sumažėjo 7 proc. iki 39,3 eurų už megavatvalandę (EUR/MWh). Mažesnę kainą lėmė smukęs elektros suvartojimas ir išaugusi pigesnės elektros pasiūla iš Švedijos. 
 
Praėjusią savaitę Lietuvoje importuota 82 proc. suvartotos elektros, 47 proc. iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, penktadalis – iš Švedijos, o 34 proc. – iš trečiųjų šalių. Lietuvoje, kaip ir visose Baltijos jūros šalyse, elektros poreikis smuko 2 proc. Palyginti su ankstesne savaite, Baltijos šalyse gamyba iš atsinaujinančių elektros išteklių beveik nesikeitė, o iškastinio kuro elektrinių gamyba sumažėjo 6 proc. iki 349,7 GWh. 
 
Nors praėjusią savaitę vėjo elektrinės gamino mažiau, vidutinė savaitės kaina smuko visose Švedijos prekybos zonose. Ketvirtojoje zonoje vidutinė kaina buvo 3 eurais didesnė nei kitose prekybos zonose. Kainų skirtumas formavosi dėl per mažo jungčių pralaidumo tarp zonų. 
 
Ypatinga padėtis susiklostė Vokietijos prekybos zonoje praėjusį antradienį, sausio 24 d., kai mažiau gamino vėjo ir saulės elektrinės ir vidutinė dienos elektros kaina šoktelėjo iki 101 EUR/MWh. Be to, nuo gruodžio pradžios visoje šalyje atominės elektrinės stabdomos papildyti kuru, todėl jų negalima išnaudoti visa galia. 
 
Dėl visą savaitę permainingų orų vakarinėje Lietuvos dalyje ir neigiamos temperatūros daugelyje vėjo parkų apledėjo jėgainių mentės. Sausio 23 d. buvo neprieinama trečdalis visos įrengtosios vėjo elektrinių galios. Sausio 27 d. ir sausio 29 d. vėjo jėgainės gamino iki dviejų trečdalių mažiau elektros nei buvo suplanuota. 
 
Nuo šiandien iki vasario 20 d. bus ribojamas Lietuva–Latvija linijos pralaidumas dėl remontuojamos 330 kV oro linijos Klaipėda–Telšiai. 
 
Sausio 23-29 d. elektros srautui į Lietuvą tarptautinių Latvijos-Lietuvos jungčių pralaidumas vidutiniškai buvo išnaudojamas 60 proc., Baltarusijos-Lietuvos – 29 proc. Tarptautinių Estijos-Latvijos elektros jungčių pralaidumas elektros srautui iš Estijos į Latviją vidutiniškai buvo išnaudojamas 85 proc. Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 58 proc., o Lietuvos kryptimi - 8 proc. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 65 proc.
 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje „Urgent market messages“ (skubūs rinkos pranešimai).