Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Lapkritį elektros kainas regione augino brangusi elektra Šiaurės šalyse
2016-12-15

Lapkritį elektros kainas regione augino brangusi elektra Šiaurės šalyse

Palyginti su pernai metų lapkričiu, „Nord Pool“ biržoje vienintelėse Lietuvos ir Latvijos prekybos zonose vidutinio mėnesio kaina mažėjo. Pirmą kartą biržos istorijoje Lietuvos prekybos zonoje kaina buvo beveik pusę euro mažesnė nei Švedijoje bei Suomijoje ir siekė 40,6 eurų už megavatvalandę (EUR/MWh). Kaina buvo 5 proc. didesnė nei spalį ir 11 proc. mažesnė nei pernai lapkritį. Didžiausią įtaką kainos didėjimui turėjo vis kylančios kainos Šiaurės šalyse, kuriose hidroelektrinės gamino mažiau, o elektros vartojimas augo. 
 
Visa elektros rinkos apžvalga yra čia.
 
Lapkritį Lietuvoje elektros vartojimas ūgtelėjo dar 5 proc., o visose Baltijos šalyse – beveik 9 procentais. Lietuva importavo 64 proc. suvartotos elektros. Kiek daugiau nei pusė elektros buvo importuota iš trečiųjų šalių, 28 proc. – iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, 11 proc. – iš Lenkijos ir 5 proc. – iš Švedijos. Lapkričio 7-18 d. vyko pirmieji planiniai Lietuvos ir Švedijos jungties „NordBalt“ priežiūros darbai. Likusią mėnesio dalį elektros srautas tekėjo iš Lietuvos į Švediją ir pirmą sykį buvo didesnis nei srautas iš Švedijos į Lietuvą. 
 
Lietuvoje elektrinės pagamino per pusę daugiau elektros nei spalį. Vėjo elektrinių ir Lietuvos elektrinės pagaminta elektra sudarė po trečdalį vietos gamybos, hidroelektrinėse pagaminta 21 proc. elektros. Baltijos šalyse 62 proc. elektros pagamino šiluminės elektrinės, 14 proc. – hidroelektrinės, 8 proc. – vėjo elektrinės. Latvijoje hidroelektrinių gamyba išaugo beveik tris kartus.
 
Vidutinė „Nord Pool“ kaina buvo 18 proc. didesnė ir siekė beveik 39 EUR/MWh. Švedijos SE4 prekybos zonoje kaina paaugo 12 proc. iki 41,1 EUR/MWh. Elektros vartojimas visoje Švedijoje išaugo 18 proc., o hidroresursų lygis smuko dar dešimtadaliu. Švedija daugiau importavo iš Danijos, Suomijos, Lietuvos ir Lenkijos, o importas iš tradiciškai mažiausias elektros kainas turinčios Norvegijos sumažėjo 8 proc. 
 
Lapkričio kaina Suomijoje taip pat paaugo 9 proc. ir pasiekė 41 EUR/MWh. Didžiausią įtaką tam turėjo didėjusios elektros kainos Švedijoje ir Suomijoje. Estijoje kaina buvo 40,9 EUR/MWh, 9 proc. aukštesnė nei spalį. Tam įtakos turėjo ne tik kainos kaimyninėse šalyse, bet ir 15 proc. išaugęs elektros vartojimas. 
 
Lenkijoje lapkričio elektros kaina sumažėjo 5 proc. iki 37 EUR/MWh. Lenkijos elektrinės gamino daugiau nei spalį, vien vėjo elektrinėse gamyba paaugo 5 proc., o biokuro ir saulės elektrinėse – 13 proc. Vokietijoje elektros kaina paaugo nežymiai ir pasiekė 38,2 EUR/MWh.
 
Į viršų