Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

Pigesnės elektros pasiūla Skandinavijoje pernai mažino kainas visame regione
2016-01-27

Pigesnės elektros pasiūla Skandinavijoje pernai mažino kainas visame regione

Baltijos jūros regiono šalys 2015 metus elektros rinkoje užbaigė mažėjančiomis kainomis. „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje vidutinė gruodžio elektros kaina buvo 38,3 EUR/MWh, t. y. 16 proc. mažesnė nei lapkritį ir 22 proc. – nei 2014 m. gruodį. Skandinavijos šalių prekybos zonose vidutinė gruodžio kaina smuko 24 proc. iki 18,9 EUR/MWh.
 
Paskutinis 2015 m. mėnuo atspindėjo bendrą metų tendenciją – gerokai smukusias kainas elektros rinkoje. Vidutinė „Nord Pool“ sistemos kaina mažėjo antrus metus iš eilės ir pernai siekė 21 EUR/MWh, 29 proc. mažiau nei 2014 m. Tai yra žemiausia vidutinė metinė sistemos kaina nuo 2000 metų.
 
2015 m. vidutinė elektros kaina Lenkijoje sumažėjo 13 proc. iki 37,5 EUR/MWh. 
 
Žemesnę kainą visame Baltijos jūros regione lėmė išaugusi pigios elektros gamyba Skandinavijoje. Šiaurės Švedijoje, kurioje gausu hidroelektrinių, pernai pagaminta 23 proc. daugiau elektros, toks kiekis beveik prilygsta metiniam Latvijos ir Estijos elektros suvartojimui. Padidėjusi pigios skandinaviškos elektros pasiūla 16 proc. mažino vidutinę metų kainą ir Lietuvos prekybos zonoje. 2015 m. ji buvo 41,9 EUR/MWh. 
 
Praėjusį mėnesį Lietuva importavo 10 proc. mažiau elektros nei lapkritį, iš viso 66 proc. suvartotos elektros. Beveik pusė elektros Lietuvą pasiekė iš Šiaurės šalių, 42 proc. – iš trečiųjų šalių. Gruodį bandomuoju režimu jau dirbo ir Lietuvos-Lenkijos jungtis „LitPol Link“ ir elektra iš Lenkijos sudarė 9,5 proc. importo. Naujas pasiūlos šaltinis rinkoje gruodžio kainas Lietuvos prekybos zonoje sumažino 5 proc. 
 
Gruodį mažesnę elektros kainą rinkoje lėmė ne tik šventinėmis dienomis sumažėjusi elektros paklausa, bet ir gerokai išaugusi vietinių vėjo elektrinių gamyba. Lietuvoje vėjo elektrinės pagamino 46 proc. daugiau, o visos vietinės elektrinės – 36 proc. daugiau nei lapkritį.   
 
Švedijos ketvirtojoje prekybos zonoje vidutinė gruodžio kaina buvo 19,7 EUR/MWh, ketvirtadaliu mažesnė nei lapkritį. Suomijos prekybos zonoje vidutinė elektros kaina smuko 16 proc. iki 26,6 EUR/MWh. 
 
Estijos prekybos zonoje gruodžio vidutinė kaina buvo 26,7 EUR/MWh, 19 proc. mažesnė nei lapkritį. Kūčių naktį, gruodžio 25 d., fiksuotas ir valandinės kainos rekordas – tarp trečios ir ketvirtos valandos ryto elektra kainavo vos 0,3 EUR/MWh. 
 
Vidutinė elektros kaina Lenkijos biržoje gruodį mažėjo 7 proc. iki 33,5 EUR/MWh. Vokietijoje gruodžio mėnesį elektros kaina, palyginti su lapkričiu, krito 14 proc. iki  27,8 EUR/MWh, o lyginant su tuo pačiu praėjusiu metų laikotarpiu buvo 15 proc. mažesnė.
 
Gruodžio mėnesio apžvalgą galima rasti čia.
 
Į viršų