Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Elektros perdavimo tinklas pasiruošęs gamtos stichijoms
2017-06-20

Elektros perdavimo tinklas pasiruošęs gamtos stichijoms

Praėjusią savaitę, birželio 12-18 d., „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje elektros kaina sumažėjo 16 proc. iki 40,5 eurų už megavatvalandę. Palyginti su ankstesne savaite, Lietuvoje vėjo elektrinės pagamino 54 proc. daugiau elektros, o šiluminėse elektrinėse gamyba smuko 68 proc. Lietuvoje importuota 76 proc. suvartotos elektros, 43 proc. - iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, 12 proc. – iš Lenkijos, o 45 proc. elektros – iš trečiųjų šalių. 
 
Lietuvos-Švedijos jungties „NordBalt“ planiniai priežiūros darbai buvo baigti iki šeštadienio vakaro, o prekyba jungtimi perduodama elektra „dienos prieš“ rinkoje prasidėjo sekmadienį. Šiandien, birželio 20 d., Lietuvos ir Latvijos prekybos zonose elektros kainos sumažėjo iki 36,5 EUR/MWh. Aukščiausia didmeninė elektros kaina iš visų kaimyninių šalių formavosi Lenkijoje. Aukštesnė elektros rinkos kaina Lietuvoje ir Latvijoje formavosi dėl remontų Rusijos perdavimo tinkle, kurie lėmė mažesnį Estijos-Latvijos jungčių pralaidumą. Dėl riboto jungčių pralaidumo tarp trečiosios ir ketvirtosios Švedijos prekybos zonų pastarojoje taip pat nusistovėjo kiek aukštesnė kaina, 32,6 EUR/MWh. 
 
Sinoptikams prognozuojant permainingus orus elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ perspėja, kad siaučiant škvalui vertėtų laikytis atokiai nuo aukštosios įtampos elektros įrenginių. Kai smarkiai lyja ar griaudėja perkūnija, žaibas gali trenkti į elektros perdavimo liniją. Dažnai tai būna aukščiausias objektas aplinkoje, siekiantis 30 metrų ar didesnį aukštį. Žaibo išlydis per įžeminimo laidininką nuteka į žemę ir dažniausiai jokios žalos nepadaro.
 
„Žaibui trenkus į elektros perdavimo liniją, ji per sekundės dalis išsijungia ir vėl automatiškai įsijungia. Žaibuojant per keletą valandų gali įvykti ir keliolika tokių atsijungimų visoje Lietuvoje. Perdavimo tinklas yra išmanus, save gydantis, jame įdiegtos automatinės apsaugos priemonės, todėl vartotojai šių atsijungimų praktiškai nepajunta. Vis tik didieji mūsų klientai, tiesiogiai prijungti prie perdavimo tinklo, ir ypač skirstomojo tinklo operatorius, turėtų tinkamai paruošti savo infrastruktūrą, kad ši veiktų patikimai ir nekeltų nepatogumų elektros vartotojams“, – sakė Daivis Virbickas, „Litgrid“ generalinis direktorius.
 
2016 m. aukštosios įtampos elektros perdavimo tinkle užfiksuota 120 momentinių incidentų elektros tinkle. Suveikus automatikai, elektros įrenginiai sėkmingai veikė toliau. 
 
Vasaros audrų metu ant elektros  linijų gali virsti medžiai. Jei medis ar jo šakos yra pakibę ant aukštosios įtampos laidų, bandyti juos pašalinti yra mirtinai pavojinga. Aukštosios įtampos elektros srovės iškrova yra mirtina, ji gali kirsti ir per atstumą. Saugus atstumas nuo aukštosios įtampos perdavimo linijų laidų ir atramų yra mažiausiai 2,5 metro arba penki žingsniai. Lygiai prieš metus, birželio viduryje, pietryčių Lietuvoje siautusi audra užvertė medžius ant aukštosios įtampos linijų laidų ir sukėlė elektros perdavimo trikdžius Druskininkų mieste ir jo apylinkėse.
 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje „Urgent market messages“ (skubūs rinkos pranešimai).
 
Į viršų