Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

2016-11-22

Rinkoje elektros kaina krito 17 procentų

Praėjusią savaitę, lapkričio 14-20 d., elektros kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje buvo 39 eurai už megavatvalandę (EUR/MWh). Palyginti su ankstesne savaite, kaina krito 17 proc., o su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu – 14 procentų. Didžiausią įtaka kainos kritimui turėjo visame Baltijos jūros regione padidėjusi vėjo elektrinių gamyba. Be to, truputį šiltesni orai sumažino elektros suvartojimą Baltijos ir Šiaurės šalyse.
 
Lietuvoje importuota 60 proc. suvartotos elektros, 19 proc. - iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, 12 proc. – iš Lenkijos, 4 proc. – iš Švedijos, o likusi dalis – iš trečiųjų šalių. Palyginti su ankstesne savaite, Baltijos šalyse vėjo elektrinių gamyba padidėjo tris kartus iki 47,7 GWh, Lietuvos dalis siekė beveik pusę visos vėjo elektrinių pagamintos elektros. Baltijos šalių šiluminės elektrinės pagamino penktadaliu mažiau. 
 
Savaitės pabaigoje padidėjo skandinaviškos elektros pasiūla. Nuo praėjusio penktadienio po metinių planinių priežiūros darbų vėl pradėjo dirbti Lietuvos ir Švedijos jungtis „NordBalt“. Švedijoje vėjo elektrinių gamyba išaugo per pusę, elektros pasiūlą padidino ir po planinių priežiūros darbų penktadienį ėmęs veikti atominės jėgainės „Forsmark“ trečiasis blokas (1167 MW).
 
Savaitgalį didele vėjo elektrinių gamyba ypač turėjo džiaugtis Vokietijos elektros vartotojai, nes vidutinė kaina „EPEX SPOT“ biržos Vokietijos ir Austrijos prekybos zonoje buvo neigiama ir siekė -0,32 EUR/MWh. Didžiausia maksimali minusinė valandinė kaina buvo -30,4 EUR/MWh. 
 
Lapkričio 14-20 d. importui į Lietuvą tarptautinių Latvijos-Lietuvos jungčių pralaidumas vidutiniškai buvo išnaudojamas 23 proc., Baltarusijos-Lietuvos – 34 proc. Tarptautinių Estijos-Latvijos elektros jungčių pralaidumas elektros srautui iš Estijos į Latviją vidutiniškai buvo išnaudojamas 15 proc. Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 3 proc., o Lietuvos kryptimi - 93 proc. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas per dvi savaitgalio paras Lietuvos kryptimi siekė 24 proc., o Švedijos kryptimi – 5  proc. 
 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje „Urgent market messages“ (skubūs rinkos pranešimai).
 
Į viršų