Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Ant elektros linijos virš Nemuno įrengti atšvaitai įspės paukščius
2013-09-05

Ant elektros linijos virš Nemuno įrengti atšvaitai įspės paukščius

Aukštos įtampos elektros tinklą prižiūrintis elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ sėkmingai išbandė paukščius saugančią technologiją – Kauno mieste, virš Nemuno nutiestą elektros perdavimo liniją sužymėjo specialiais, paukščius įspėjančiais, atšvaitais. Tai – pirmoji paukščių apsaugomis sužymėta aukštos įtampos elektros perdavimo linija Lietuvoje. Planuojama, kad tokie atšvaitai bus užkabinti ir ant kitų elektros perdavimo linijų vietovėse, kur gausiai būriuojasi didieji paukščiai: gandrai, gulbės, žąsys ir kt. 
 
Pirmosios aukštos įtampos elektros linijos sužymėjimas specialiais šviesą atspindinčiais atšvaitais vyko sudėtingoje linijos atkarpoje, virš Nemuno upės.
 
„Atšvaitus ant virš vandens nutiestos elektros linijos kabino specialiai tam sukonstruotas automatizuotas ir nuotoliniu būdu valdomas įrenginys. Artimiausiu metu planuojame užbaigti elektros linijos, kertančios Nemuną nuo Šančių iki Panemunės žymėjimo darbus, o vėliau įrengti laidų matomumą didinančias priemones ir ant kitų aukštos įtampos elektros linijų aktualiose vietovėse“, – sako „Litgrid“ Perdavimo tinklo departamento direktorius Vidmantas Grušas.
 
Per pirmąjį šių darbų etapą ant vieno elektros perdavimo linijos laido užkabinta 30 atšvaitų, išdėstytų kas dešimt metrų.
 
Numatyta, kad tokie atšvaitai bus įrengiami ir paukščių migracijos srautų susikirtimo su naujai statomų elektros perdavimo linijos Klaipėda–Telšiai ir elektros jungties „LitPol Link“, nuo Alytaus iki Lenkijos sienos, ruožuose. Elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ užsakymu Lietuvos ornitologų draugija šiuo metu analizuoja aktualiausias linijų atkarpas, kurias reikia sužymėti. Tai padės migruojantiems paukščiams aplenkti laidus ir išvengti atsitrenkimo į elektros perdavimo linijas.
 
Atšvaitai, įspėjantys paukščius apie elektros oro liniją yra viena efektyviausių priemonių paukščiams apsaugoti nuo atsitrenkimo į elektros laidus. Naktį švytėdami, dieną atspindėdami saulės šviesą bei sukdamiesi vėjui pučiant, atšvaitai signalizuoja paukščiams apie jų kelyje esančias kliūtis – elektros laidus. Atšvaitų skleidžiama šviesa matoma esant silpnam apšvietimui bei rūkui. Reaguodamas į šviesą skleidžiantį ar besisukantį atšvaitą, paukštis pakeičia skridimo kryptį ir sėkmingai aplenkia elektros liniją.
 
Daugiau nuotraukų, galite peržiūrėti čia.
 
Galerija:
 
Į viršų