Naujienos

2016-05-23

Šiaurietiška elektra laimi konkurenciją prieš Baltijos šalių elektrines

Balandį vidutinė elektros kaina nežymiai kilo visose rinkose aplink Baltijos jūrą. „Nord Pool“ biržos Lietuvos prekybos zonoje vidutinė kaina paaugo 7 proc. iki 33 EUR/MWh. Lyginant su praėjusių metų balandžiu, kaina buvo 7 proc. mažesnė. Stabilias kainas Baltijos jūros regione išlaikė mažėjanti elektros paklausa. Lietuvoje elektros vartojimas smuko 6 procentais.
 
Lietuva praėjusį mėnesį importavo 81 proc. suvartotos elektros. Trečdalis elektros buvo importuojama iš Švedijos, 45 proc. – iš Latvijos, Estijos ir Suomijos. Importas iš trečiųjų šalių smuko ketvirtadaliu. 
 
Balandį beveik visa vietinė elektra Lietuvoje buvo pagaminta vėjo elektrinėse ir hidroelektrinėse. Tik sumažėjus importuojamos elektros pasiūlai ir smarkiau ūgtelėjus kainoms rinkoje nuo mėnesio vidurio kelis sykius palankia padėtimi rinkoje pasinaudojo Lietuvos elektrinė. Palyginti su 2015 m. balandžiu, Lietuvoje elektrinės pagamino trečdaliu mažiau. 
 
„Nuo metų pradžios mažėjanti gamyba Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektrinėse rodo, kad Baltijos šalyse išaugus importo galimybėms vietos elektrinės nebegali konkuruoti su pigesne elektra iš Šiaurės šalių“, – sakė Daivis Virbickas, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius.  
 
Skandinavijos šalių prekybos zonose balandžio vidutinė elektros kaina siekė 22 EUR/MWh ir buvo 13 proc. mažesnė nei pernai. Tokia pati stabili kaina išliko ir Švedijos SE4 prekybos zonoje. Mažėjant elektros poreikiui, 8 proc. mažėjo ir vietos elektrinių gamyba.
 
Kitokia padėtis susiklostė Suomijoje, kurioje nepaisant 9 proc. smukusio elektros vartojimo vidutinė kaina išliko stabili ir siekė 27,3 EUR/MWh. Dvi pirmąsias balandžio savaites metinei apžiūrai buvo atjungta „EstLink 2“ jungtis, todėl vidutinė elektros rinkos kaina Estijoje formavosi 2 EUR didesnė nei Suomijoje. 
 
Lenkijos biržoje 7 proc. iki 36 EUR/MWh augusiai kainai didžiausią įtaką turėjo gerokai smukusi gamyba biomasės elektrinėse. Iškastinį kurą naudojančiose šiluminėse elektrinėse gamyba išliko stabili. Vokietijoje vidutinė balandžio kaina buvo 24 EUR/MWh. Kadangi dvi šalies atominės jėgainės buvo remontuojamos, 30 proc. smukusią atominių elektrinių gamybą kompensavo saulės ir hidroelektrinės. 
 
Kaip ir buvo skelbta, nuo gegužės 23 d. iki birželio 3 d. bus atliekami planiniai „NordBalt“ jungties priežiūros darbai. Be to, šiuo metu yra remontuojama Karaliaučiaus termofikacinė elektrinė, o Lenkijos šiaurės rytuose – dvi iškastinį kurą naudojančios elektrinės. Elektros pasiūlą Lietuvoje ir Latvijoje užtikrina Latvijos hidroelektrinės, abi Rygos šiluminės elektrinės, Lietuvos elektrinės 9-asis blokas ir elektros importas iš Estijos, Suomijos bei trečiųjų šalių. 
 
Gegužės 16-22 d. importui į Lietuvą tarptautinių Lietuvos-Latvijos jungčių pralaidumas vidutiniškai buvo išnaudojamas 35 proc., Lietuvos-Švedijos – 98 proc., Lietuvos-Baltarusijos – 48 proc. Tarptautinių Latvijos-Estijos elektros jungčių pralaidumas elektros srautui iš Estijos į Latviją vidutiniškai buvo išnaudojamas 74 proc. Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 57 proc., o srautui Lietuvos kryptimi – 22 proc. 
 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje „Urgent market messages“ (skubūs rinkos pranešimai).
 
Išsami balandžio mėnesio rinkos apžvalga yra čia.