Naujienos

2014-04-30

„LitPol Link“ projekto planavimo ir statybos metu ypatingas dėmesys skiriamas gamtai ir ekologinei priežiūrai

Kaip „Litgrid“ informavo Aplinkos ministerija, vakar gautame Europos Tarybos Berno konvencijos komiteto biuro rašte pateikiama rekomendacija atlikti papildomus tyrimus siekiant užtikrinti retų gyvūnų rūšių, galimai aptinkamų būsimoje „LitPol Link“ linijos trasoje, apsaugą ir ilgalaikį išsaugojimą. 
 
Dar 2013 metų vasarą Aplinkos ministerijos prašymu ir atsižvelgiant į „Rudaminos bendruomene“ pasivadinusios asociacijos pateiktą informaciją apie balinių vėžlių rūšies galimą buveinę oro linijos trasoje  Lietuvos Gamtos Fondas atliko papildomą tyrimą ir išnagrinėjo Lietuvos saugomų rūšių registrą, tačiau elektros oro linijos teritorijoje nurodytoje galimoje balinių vėžlių buveinės vietovėje balinių vėžlių nebuvo rasta.
 
Berno konvencija – tai oficialus susitarimas tarp Europos Tarybos narių ir valstybių, siekiant išsaugoti retas ir nykstančias augmenijos ir gyvūnijos rūšis. Visi kreipimaisi į Berno konvencijos komitetą pirmiausiai svarstomi komiteto biure dėl jų įtraukimo į Nuolatinio komiteto, kuris ir priima sprendimus, dienotvarkę. Atsiųsta rekomendacija yra pirminis gautos pretenzijos svarstymas dėl klausimo nagrinėjimo Nuolatiniame komitete. 
 
„Litgrid“ kartu su Aplinkos ir Energetikos ministerijomis iki rugpjūčio mėnesio pateiks visą papildomą detalią informaciją apie nuolatos vykdomus tyrimus ir taikomas poveikio aplinkai mažinimo priemones. 
 
Nuolatiniai ekologų ir gamtosaugos specialistų tyrimai būsimos elektros linijos trasos teritorijoje bus ir toliau atliekami visą laiką,  kol bus vykdomi darbai, prieš kiekvieną statybos darbų etapą,  siekiant užtikrinti aplinkosaugos reikalavimus ir atsižvelgiant į Berno konvencijos komiteto Biuro rekomendaciją. Šių metų gegužės-birželio mėnesiais elektros energijos perdavimo oro linijos trasoje bus atliekami biologinės įvairovės vertinimai, trasos apžiūra. Jei trasos teritorijoje ar kurioje atskiroje vietoje būtų atrasta balinių vėžlių ar kitos retos rūšies populiacija, aptikti gyvūnai būtų perkeliami į  arčiausią ir artimiausią jų gyvavimo sąlygoms terpę, esant poreikiui specialiai ją pritaikant. 
 
Anksčiau minėtoji asociacija buvo apskundusi „LitPol Link“ projekto poveikio aplinkai ataskaitos teisėtumą ir tinkamumą, šie skundai nagrinėti kelių instancijų teismuose Lietuvoje, tačiau buvo atmesti kaip nepagrįsti ir šie sprendimai Lietuvoje buvo galutiniai ir neginčijami. 
 
Atkreiptinas dėmesys, kad atliekant poveikio aplinkai vertinimą ir reikalingus tyrimus bei stebėjimus, projektuojant techninius linijos sprendinius ir numatant poveikio aplinkai mažinimo priemones, pradedant ir vykdant statybos darbus, reikalingiems tyrimams atlikti ir poveikį aplinkai vertinti buvo pasitelkiami kompetentingi mokslininkai iš Aplinkos tyrimų centro Ekologijos, Botanikos institutų, dalyvaujant dr. K. Baranauskui, dr. P. Ivinskiui, dr. J. Sorokaitei, dr. L. Raudonikiui, dr. V. Rašomavičiui, dr. R. Pakalniui, dr. D. Avižienei, dr. J. Sendžikaitei, Lietuvos ornitologų draugijos, Žuvinto biosferos rezervato ir Metelių regioninio parko direkcijų specialistams. 
 
Nuolatos bendradarbiaujant su Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamentu prieš pradedant ir vykdant statybos darbus iki statybos užbaigimo bus vykdoma ekologinė gamtinės įvairovės stebėsena ir priežiūra. Netgi įsitikinus, kad teritorijoje galima saugiai dirbti, ir toliau bus laikomasi visų rekomenduojamų poveikio aplinkai mažinimo priemonių. Lietuvos teritorijoje 51 km ilgio elektros perdavimo oro linijos pirmųjų atramų statyba pradedama 2014 m. gegužę, pabaigus visus elektros perdavimo oro linijos projektavimo darbus ir gavus statybos leidimus. 
 
„Darbai prasidės nuo Alytaus pastotės, o pamatai atramoms pasienio su Lenkija teritorijoje bus montuojami vėlai rudenį ir kitais metais. Iš  viso Lietuvos teritorijoje bus sumontuota 150 atramų perdavimo oro linijai. Kiekvienos atramos pamatų statybos ir atramų montavimo metu, prieš darbus ir jų metu, Lietuvos Gamtos Fondo ekspertai vykdys ekologinę priežiūrą,“ – sakė Karolis Sankovski, „Litgrid“ valdybos narys ir Strateginės infrastruktūros departamento direktorius.
 
Lietuvos Gamtos Fondas – tai visuomeninė gamtosaugos organizacija, kurios misija – rūpintis Lietuvos gamtos įvairovės išsaugojimu ir atkūrimu bei siekti tvaraus gamtos turtų naudojimo. Lietuvos Gamtos Fondas yra viena pirmųjų aplinkosauginių organizacijų Lietuvoje, įkurta 1991 metais. Fondo veikla apima bendradarbiavimą su valstybės, savivaldos, mokslo, nevyriausybinėmis ir privačiomis institucijomis šiose srityse.
 
„LitPol Link“ – vienas strateginių šalies energetikos projektų, kurį įgyvendina Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“. „LitPol Link“ elektros oro linija ir srovės keitiklių stotimi prie Alytaus sujungs Lietuvos ir Lenkijos elektros tinklus. 2015 metų pabaigoje pradėjus jungties eksploataciją 500 megavatų, o nuo 2020 metų 1000 megavatų galia. Ši tarptautinė elektros jungtis ne tik sujungs kaimyninių šalių elektros infrastruktūras, bet ir integruos Lietuvą į Europos elektros sistemą ir tokiu būdu prisidės prie Lietuvos energetinio saugumo stiprinimo.