Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

Naujos jungtys atveria Baltijos šalims elektros kelius į Europą
2015-12-14

Naujos jungtys atveria Baltijos šalims elektros kelius į Europą

Šiandien, gruodžio 14 d., Vilniuje simboliškai paminėta nauja Lietuvos energetikos pergalė – dvi naujosios tarptautinės elektros jungtys „LitPol Link“ ir „NordBalt“, grąžinančios Lietuvą ir Baltijos šalis į Europos elektros tinklų žemėlapį. Nuotraukos iš renginio yra čia
 
„Per šiuos penkerius metus įgyvendindami ypatingo sudėtingumo du strateginius projektus vienu metu nuėjome ilgą kelią, kuriame sukaupėme neįkainojamos patirties diegdami pirmąsias tokio tipo technologijas Lietuvos elektros sistemoje. Didžiulius „NordBalt“ ir „LitPol Link“ projektus įveikėme su vienminčiais Lenkijoje ir Švedijoje, o mūsų tarpusavio vienybė ir pasitikėjimas vienas kitais yra pavyzdys visai Europai, kaip bendradarbiaujat kaimynams galime kurti bendrą ir tvarią energetiką Europos Sąjungoje“, – sakė Daivis Virbickas, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius.  
 
Lietuva su Lenkija ir Švedija yra sujungta elektros sistemai nauja technologija, pasitelkiant aukštos įtampos nuolatinę srovę. Ši technologija yra pritaikyta suderinti asinchroniškai veikiančias elektros sistemas, sudaro galimybę kontroliuoti elektros srautus ir leidžia perduoti elektrą dideliu atstumu be didesnių nuostolių. 
 
Anot D. Virbicko, „LitPol Link“ ir „NordBalt“ panaikino esmines infrastruktūrines kliūtis Baltijos jūros regione ir dabar visos jėgos gali būti telkiamos į naujus ambicingus tikslus – bendrus elektros rinkos projektus ir Baltijos šalių sinchronizaciją su Vakarų Europos elektros sistema. 
 
Abiejų jungčių statyba yra didžiausia investicija į Lietuvos elektros sistemą nuo nepriklausomybės atkūrimo. Iki 2020 m. elektros poreikis Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje kasmet augs po 1,1 proc. – pradėjus veikti „NordBalt“ ir „LitPol Link“ Baltijos šalių galimybės parsisiųsti elektros iš kaimynų padidės trečdaliu. 
 
Elektros biržos „Nord Pool Spot“ dalyviai Lietuvos prekybos zonoje jau nuo praėjusio ketvirtadienio gali naudotis nauju pasiūlos šaltiniu „LitPol Link“, veikiančiu iki 500 MW galia. 
 
„Nuo šiol turėdamos daugiau galimybių importuoti ir eksportuoti elektrą Lietuva ir Lenkija padidino savo energetinį saugumą. Fiziškai padidinti tarptautinių jungčių pralaidumą yra labai svarbu siekiant užsitikrinti patikimą elektros tiekimą“, – sakė Lenkijos elektros perdavimo tinklų bendrovės PSE valdybos pirmininkas Henrykas Majchrzakas. „Šiuolaikinėje valstybėje patikima infrastruktūra, užtikrinanti nepertraukiamą elektros perdavimą, yra visa ko pamatas, nes lemia ekonominį augimą“, – pridūrė jis.
 
Šiuo metu vykdomi „NordBalt“ sisteminiai jungties bandymai, kurie lems patikimą jungties eksploataciją 30 metų. Lietuvos ir Švedijos jungties valdymo centrus skiria 450 kilometrų per jūrą nuo Klaipėdos iki Nibru.
 
„Man džiugu matyti, kad šiandien pildome praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje kilusią svajonę – elektra sujungti valstybes aplink Baltijos jūrą ir sukurti Baltijos jūros žiedą. Ši jungtis ne tik didina Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetinę nepriklausomybę, bet ir mūsų bei aplinkos labui sudaro daugiau galimybių efektyviau naudoti įvairius energetinius išteklius Baltijos jūros regione ir Šiaurės Europoje“, – sakė Švedijos elektros perdavimo sistemos operatoriaus valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius „Svenska kraftnät“ Mikaelis Odenbergas. 
 
Apie Lietuvos ir Lenkijos elektros jungtį „LitPol Link“
500 MW galios jungtis „LitPol Link“ užbaigia Baltijos jūros regiono elektros žiedą. Per Alytaus ir Lazdijų rajonus Lietuvoje ir Palenkės ir Varmijos-Mazūrijos vaivadijas Lenkijoje 400 kV įtampos oro linija driekiasi 163 kilometrus. Projekto investicijos Lenkijoje siekia 430 mln. eurų, beveik pusę iš jų finansavo Europos Sąjunga. Lietuvoje visiems su jungtimi susijusiems darbams skirta 150 mln. eurų, ES indėlis sudaro 31,4 mln. eurų. pirmąją Lietuvos ir Lenkijos elektros tinklų jungties projektą įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatoriai „Litgrid“ ir PSE.
 
Apie Lietuvos ir Švedijos elektros jungtį „NordBalt“
700 MW galios jungtis „NordBalt“ gali užtikrinti beveik visą Lietuvos elektros vartotojų paklausą nekarštą vasaros dieną. Lietuvos ir Švedijos krantus sujungė 400 km ilgio povandeninis kabelis, kuriuo teka aukštos įtampos nuolatinė srovė. Dar 53 kilometrai kabelio patiesti sausumoje – Lietuvoje iki Klaipėdos ir Švedijoje iki Nybru. Investicijos į projektą  siekia 550 mln. eurų. ES finansuota investicijų dalis yra 131 mln. eurų, likusius kaštus Lietuva ir Švedija dalijasi per pusę. Pirmąjį bendrą Lietuvos ir Švedijos energetikos projektą kartu įgyvendino Lietuvos ir Švedijos elektros perdavimo sistemos operatoriai „Litgrid“ ir „Svenska kraftnät“. 
 
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“
 
„Litgrid” yra Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius, valdantis elektros energijos srautus Lietuvoje ir palaikantis stabilų šalies elektros energetikos sistemos darbą. „Litgrid” įgyvendina strateginius elektros jungčių su Švedija ir Lenkija, taip pat – šalies energetikos sistemos sinchroninio darbo su kontinentinės Europos elektros sistema projektus, sudaro technines sąlygas elektros rinkai veikti.
 
Švedijos elektros perdavimo sistemos operatorius „Svenska kraftnät”
Svenska kraftnät atsako už saugų, aplinkai nekenksmingą ir efektyvų elektros tiekimą šiandien ir rytoj, taip pat prižiūri ir vysto Švedijos elektros perdavimo tinklą, kurį sudaro 15 tūkst. km aukštos įtampos elektros linijų. Svenska kraftnät veikia kaip valstybės valdoma įmonė.
 
Lenkijos elektros perdavimo sistemos operatorius PSE
PSE teikia elektros perdavimo sistemos paslaugas ir užtikrina, kad Lenkijos elektros sistema veiktų saugiai ir efektyviai, atitiktų sinchroninio bei asinchroninio režimo sąlygas su kitomis Europos elektros sistemomis. 
 
PSE valdo elektros perdavimo tinklą, kurį sudaro 257 aukštos įtampos (220-750 kV) linijos, jų bendras ilgis yra 14 tūkst. km. Tarp Lenkijos ir Švedijos veikia 450 kV aukštos įtampos nuolatinės srovės kabelis „SwePol“, kurio ilgis yra 254 km. 
 
 
Į viršų