Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2014-05-15

Ant sutarčių dėl servituto nustatymo – beveik dviejų trečdalių žemės savininkų parašai

Žemės savininkai, per kurių sklypus eis nauja aukštos įtampos elektros perdavimo linija Kruonio hidroelektrinė – Alytus, noriai pasirašo sutartis dėl servituto nustatymo su elektros perdavimo sistemos operatoriumi „Litgrid“. Iš beveik 500 sklypų savininkų savo parašus ant sutarčių sudėjo jau beveik du trečdaliai žemės valdytojų ir artimiausiu metu tikimasi sudaryti dar keliasdešimt sutarčių. 
 
Elektros oro linijos specialusis planas jau suderintas su Alytaus, Kaišiadorių ir Prienų rajonų savivaldybėmis bei kitomis valstybinėmis institucijomis, jį planuojama patvirtinti iki liepos. Šiuo metu taip pat vyksta projektavimo paslaugų ir statybos darbų rangovo viešasis pirkimas, kurio laimėtojas turėtų paaiškėti rudenį. 
 
„Mūsų pareiga užtikrinti patikimą elektros perdavimą ir plėtoti bei prižiūrėti esamą perdavimo tinklą gali būti įgyvendinamas tik esant visuomenės, ypač – vietos gyventojų, kurių žemėje ar kaimynystėje kils naujoji aukštos įtampos linija, supratingumo. Stengiamės kiek įmanoma kompensuoti žemės savininkų patiriamus nepatogumus, todėl visiems savininkams, su kuriais pasirašome servituto nustatymo sutartis iki liepos vidurio, „Litgrid“ išmokės 30 proc. didesnę kompensaciją, nei teisės aktai nustato“, - sakė Karolis Sankovski, „Litgrid“ valdybos narys ir Strateginės infrastruktūros departamento direktorius.
 
Naujoji 53 kilometrų ilgio, 330 kilovoltų įtampos elektros perdavimo linija drieksis per Alytaus, Kaišiadorių ir Prienų rajonus. Elektros perdavimo linijos trasa suplanuota taip, kad praeitų kuo toliau nuo gyvenamųjų pastatų, ieškota optimalaus varianto, kad nereiktų kirsti didelių miškų plotų arba tiesti linijos per didelius vandens telkinius, išskyrus vieną Nemuno kirtimą. 
 
Nustatant servitutą sklypo, per kurį eis elektros oro linija, savininkui atlyginami nuostoliai už sunaikinamus pasėlius ir sodinius, iškertamą mišką ir prarastą galimybę naudoti žemės sklypą ar jo dalį pagal paskirtį. Kompensacijos dydis priklauso nuo sklypo paskirties, rinkos vertės, našumo, derlingumo ir kitų kriterijų, todėl gali svyruoti nuo kelių šimtų iki keliolikos tūkstančių litų. Pasirašomų sutarčių dėl servituto nustatymo tempas ir skaičius rodo, jog žemės savininkus tenkina siūlomos sąlygos ir kompensacijos dydis.
 
Servitutas suteikia teisę elektros tinklų įmonių darbuotojams statyti, o vėliau – prižiūrėti  elektros energetikos objektą, patenkantį į elektros oro linijos apsaugos zoną. Apsaugos zonoje tokie specialistai intensyviausiai dirba, kai linija statoma, o vėliau techninė priežiūra atliekama periodiškai, netrukdant žemės savininkams atlikti įprastų darbų. 
 
Kruonio hidroelektrinę ir Alytaus transformatorių pastotę sujungsiančios elektros linijos statyba prasidės kitais metais. Ji gerokai sustiprins pietinės Lietuvos dalies elektros perdavimo tinklą ir bus labai svarbi grandis elektros mainams su Lenkija, kai 2015 metų pabaigoje pradės veikti tarptautinė elektros jungtis „LitPol Link“. 
 
Į viršų