Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Didžiausiam Kauno energetikos objektui – 50 metų
2013-06-28

Didžiausiam Kauno energetikos objektui – 50 metų

Lygiai prieš 50 metų Kaune pradėjo veikti Kauno transformatorių pastotė. Viena didžiausių, moderniausių ir sudėtingiausių pastočių Lietuvoje elektrą skirsto Kauno miestui bei Kauno, Prienų, Kaišiadorių rajonams, jungia svarbiausias Lietuvoje Elektrėnų, Kruonio ir Kauno elektrines, tiekia elektrą Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje veikiančioms įmonėms, Kauno oro uostui, Kauno klinikoms ir kitiems svarbiems vartotojams.

„Prieš pusšimtį metų kūrėsi visa Lietuvos elektros energetikos sistema, Kauno transformatorių pastotė paklojo pamatus Lietuvos aukštosios įtampos 330 kilovoltų elektros perdavimo tinklui. Dabar tai – svarbiausias regioninis elektros centras, jungiantis tarpvalstybines elektros perdavimo linijas, einančias į Latviją ir Karaliaučių bei Lietuvos perdavimo tinklo Rytų ir Vakarų dalis“, – sako elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius Virgilijus Poderys.

Šioje pastotėje susikerta keturios 330 kilovoltų ir dvylika 110 kilovoltų elektros perdavimo linijų, veikia du autotransformatoriai ir uždara 10 kilovoltų skirstykla. Prie pastotės prijungtos elektros perdavimo linijos, einančios į tokius svarbius pramonės centrus kaip Jonavos azotinių trąšų gamykla „Achema“, Kėdainių trąšų gamykla „Lifosa“, iš šios pastotės tiekiama elektra Lietuvos geležinkeliams.

Pastotės įrenginiai nuo pat jos pastatymo 1963 m. buvo nuolat atnaujinami, o 1998 m. pradėta didelio masto daugiau kaip 66 mln. litų vertės rekonstrukcija. Visi technologiškai ir moraliai pasenę elektros įrenginiai buvo pakeisti naujais, pastatyti pirmieji europietiški autotransformatoriai. Šiuo metu Kauno pastotė yra vienas moderniausių elektros infrastruktūros objektų Lietuvoje.

Aukštos įtampos elektros perdavimo tinklą prižiūrintis elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ atsakingas už 6683 km aukštos įtampos elektros perdavimo linijų, visoje Lietuvoje veikiančias 15-a 330 kV transformatorių pastotes ir 218-a 110 kV transformatorių pastotes. Jose susijungia 33 elektros linijos, kurių įtampa siekia 330 kV ir 332 žemesnės įtampos – 110 kV elektros perdavimo linijos. Perduodama dideliais atstumais, atkeliavusi iki pastotės elektra transformuojama iš aukštos į vidutinės arba žemos įtampos elektros energiją, kuri tiekiama vartotojams.
Į viršų