Naujienos

2016-09-15

Pradedama ruoštis antrajai elektros linijai su Lenkija

Vienas svarbiausių ir sudėtingiausių pasiruošimo darbų Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijai su Kontinentinės Europos tinklais - antroji elektros jungtis su Lenkija, papildysianti jau veikiančią „LitPol Link“ jungtį tarp Alytaus ir Elko. Tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje pradėta nagrinėti galimą tokios linijos tiesimo maršrutą. Lietuvoje jungties trasos variantus nagrinės elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ skelbtą konkursą laimėjusi inžinerinių konsultacijų bendrovė „Sweco Lietuva“.
 
„Nauja elektros linija iki Lenkijos būtina ruošiantis Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijai su Vakarų Europos tinklais. Tam, kad dirbant sinchroniniu režimu elektros sistema veiktų patikimai, Lietuva ir Lenkija turėtų būti sujungtos bent dviem linijomis - nuo metų pradžios veikiančia „LitPol Link“ ir dar viena. Išrinkti naujosios linijos maršrutą – itin atsakingas uždavinys. Linijos trasos variantai bus planuojami įvertinant žmonių gyvenamas ir lankomas vietoves, krašto ir gamtovaizdžio specifiką,  aplinkos elementus tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje“, - sako „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas.
 
Dvigrandė „LitPol Link“ šiuo metu yra vienintelė elektros linija, jungianti Baltijos valstybes su Vakarų Europos tinklais. Jungtis labiausiai tarnauja kaip elektros sistemos stabilumo garantas: tiek Lietuvos, tiek Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatoriai naudojasi jungtimi užtikrindami avarinį rezervą ir taip išvengdami elektros tiekimo pertrūkių. Naujoji linija leistų siekti gilesnės integracijos su Kontinentinės Europos tinklais - tai viena būtinų sąlygų sinchronizacijai.
 
Bendrovės „Sweco Lietuva“ specialistai tris mėnesius nagrinės būsimos linijos trasos variantus. Planuojama, kad jungtis galėtų prasidėti ties Marijampole, kur  įsikurtų nauja pastotė ir tęstis iki Lenkijos sienos. Studijos rengėjai turės pasiūlyti bent keturias trasos išdėstymo alternatyvas, įvardydami, kur galėtų būti statoma naujoji Marijampolės pastotė. Planuojant jungties trasą, ją bus stengiamasi dėstyti toliau nuo žmonių gyvenamų zonų, kultūros paveldo objektų, draustinių ir kitų saugomų teritorijų. 
Pirmųjų studijos rezultatų laukiama gruodį. Analogišką studiją, nagrinėjančią linijos trasos galimybes Lenkijoje, atlieka Lenkijos perdavimo sistemos operatoriaus dukterinė bendrovė „PSE Inwestycje”.
 
2013 metais švedų konsultacinė kompanija „Gothia Power“ trijų Baltijos šalių perdavimo sistemų operatorių užsakymu atliko Baltijos valstybių integracijos į Europos sąjungos vidaus elektros rinką ir galimų jungčių įrengimo galimybių studiją. Joje analizuoti galimi sinchroninio sujungimo su kontinentinės Europos tinklais variantai ir įvertinta, kad viena svarbių sąlygų sinchronizacijai yra antroji Lietuvos ir Lenkijos jungtis.