Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

Europos elektros energetikos tinklas bus plečiamas į Baltijos šalis
2018-10-11

Europos elektros energetikos tinklas bus plečiamas į Baltijos šalis

 
 
ENTSO-E (angl. European Network of Transmission System Operators for Electricity) kontinentinės Europos regioninė grupė priėmė sprendimą išplėsti Europos perdavimo sistemų sinchroninę erdvę į Baltijos šalis.
 
Baltijos šalys jau yra Europos elektros rinkos dalis, šių šalių perdavimo sistemos operatoriai ENTSO-E nariai, taigi sprendimas Lietuvai, Latvijai ir Estijai įsilieti į kontinentinės Europos tinklą - natūralus žingsnis.
 
„Šis dar vienas žingsnis į priekį rodo, kad sinchronizacija nebėra tik Baltijos šalių, Lenkijos ar Europos Komisijos projektas ir jame pradeda dalyvauti visa Europa. Nepaprastai svarbu, kad ES šalys Lietuvos, Latvijos ir Estijos įsijungimą į Europos elektros energetikos tinklą laiko natūraliu procesu“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
 
Tai istorinis įvykis – nuo šio momento ENTSO-E pradės ruošti techninių reikalavimų sąrašą, kurį turės atitikti Baltijos šalys prieš prisijungdamos prie kontinentinės Europos energetinio tinklo. Šį dokumentą (angl. „Catalogue of measures“) numatoma parengti iki pirmojo 2019 m. ketvirčio pabaigos.
 
„Labai rimtai vertiname sprendimą leisti mums jungtis prie kontinentinės Europos tinklo ir priimam jį kaip išreikštą pasitikėjimą atlikti namų darbus ir tinkamai pasiruošti sinchronizacijai,“ - kalba Lietuvos elektros perdavimo operatoriaus „Litgrid“ AB generalinis direktorius Daivis Virbickas.
 
Paraišką ENTSO-E dėl kontinentinės Europos elektros tinklų išplėtimo rugsėjo 21 dieną pateikė Lenkijos perdavimo tinklo operatorius PSE kartu su Baltijos šalių operatoriais.
Tuo pačiu metu (spalio 10 dieną)  Baltijos šalių energijos perdavimo operatoriai pateikė paraišką Europos Komisijai (EK) finansuoti pirmąjį Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su kontinentine Europa etapą. Bendrai prašoma suma siekia 432,5 mln. eurų, tikimasi, kad ES prie šio projekto prisidės 75% finansavimo intensyvumu. Pirmajame etape prašoma Lietuvos dalis - 167 mln. 45 tūkst. eurų. Šios investicijos apima pirmą iš trijų sinchronizacijos etapų.
 
Šiuo metu Lietuvoje jau pradėta vykdyti Šiaurės Rytų Lietuvos elektros perdavimo tinklo pertvarka ir optimizavimas. Tai leis parengti ir pritaikyti esamą infrastruktūrą saugiam atjungimui nuo rusiško elektros žiedo BRELL ir sinchronizacijai su Europos elektros sistema.
 
Siekiant padidinti tiekimo patikimumą  Vilniaus regione yra vykdomas oro linijos Vilnius–Lietuvos elektrinė plėtros projektas ir naujos oro linijos Vilnius -Neris parengiamieji projekto įgyvendinimo darbai. Šios jungtys taip pat yra svarbios rengiantis atsijungimui nuo rusiško elektros žiedo BRELL ir sinchronizacijai su Europos elektros tinklais.
 
Į viršų