Naujienos

2018-07-25

„Litgrid” ir „Svenska kraftnät” patvirtino, kad yra pasirengę „Nordbalt” remonto pradžiai

  Lietuvos ir Švedijos operatoriai bei technologijų kompanija NKT Cables šiandien patvirtino, kad parengiamieji darbai (naujųjų movų bandymai) yra baigti ir bendrovės yra  pasirengusios pradėti „Nordbalt“ movų keitimo darbus rugpjūčio 16 d.,  planuota darbų trukmė (10 savaičių) nesikeis.
„NordBalt” yra vienas iš pačių sudėtingiausių technologinių projektų Lietuvoje. Numatoma jungties naudojimo trukmė yra 30 metų, todėl mums svarbu, kad stabiliai veikianti jungtis su Švedija ilguoju laikotarpiu lemtų mažesnius kainų svyravimus ir elektros tiekimo rinkai patikimumą”, - sako Vidmantas Grušas, „Litgrid” Perdavimo tinklo departamento direktorius.
Nuo „Nordbalt” veiklos pradžios dėl kabelio jungiamųjų movų gedimo įvyko 12 atsijungimų. Šio remonto tikslas -  pašalinti priežastis, lėmusias atsijungimus.
„Nord Pool” biržoje 2018.07.25 skelbiama, kad Lietuvos ir Švedijos elektros perdavimo jungties „NordBalt” sausumos kabelių movas planuojama pradėti keisti rugpjūčio 16 dieną, ir baigti spalio 28 dieną.
2016 m pradėjusi darbą 700 MW galios „NordBalt“ jungtis, kuri užtikrina elektros tiekimo diversifikaciją ir mažina trečiųjų šalių įtaką. Jis atvėrė galimybę Šiaurės ir  Baltijos šalims tarpusavyje prekiauti elektra ir padidinti elektros tiekimo saugumą.
Susitarimą dėl movų keitimo Lietuvos ir Švedijos elektros perdavimo sistemos operatoriai ir technologijų kompanija, projektavusi, pagaminusi ir instaliavusi jungties kabelį bei movas, pasirašė 2017 m. balandžio pabaigoje. Pagal jį numatyta pakeisti 120 sausumos kabelių movų.
„Nord Balt” jungtis atvėrė galimybę importuoti pigesnę elektros energiją iš Šiaurės šalių, 2017 m. prieinamumas rinkai 2017 m siekė 84 proc. (78 proc. 2016 m.). „LitPol Link” jungtis su Lenkija veikė beveik be trikdžių – prieinamumas rinkai siekė 99 proc. (96 proc. 2016 m.).
Pagrindiniai „NordBalt” jungties parametrai:
  • Strateginį elektros energetikos projektą įgyvendino Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ ir Švedijos elektros perdavimo sistemos operatorius „Svenska Kraftnät“.
  • Jungties ilgis – apie 450 km.
  • Aukštos įtampos nuolatinės srovės (HVDC) povandeninis kabelis. Kabelio ilgis: apie 400 km
  • Aukštos įtampos nuolatinės srovės (HVDC) požeminis kabelis (Lietuvos pusėje). Kabelio ilgis: 12 km
  • Aukštos įtampos nuolatinės srovės (HVDC) požeminis kabelis (Švedijos pusėje). Kabelio ilgis: 40 km
  • Jungties galia: 700 MW (ją sudarys aukštos įtampos nuolatinės srovės povandeninis bei požeminis kabeliai bei keitiklių stotys Lietuvoje ir Švedijoje)
  • Jungties įtampa: 300 kV
  • Numatoma jungties naudojimo trukmė: 30 metų.