Naujienos

2016-06-23

Škvalo metu artintis prie aukštos įtampos elektros įrenginių – mirtinai pavojinga

Kai vasarą dangų skrodžia žaibas, šniokščia lietus ar ūžia audra, verta dairytis ne tik į viršų, bet ir po kojomis. Po vieno didžiausių šiųmetinių škvalų Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ primena, kad įsismarkavęs vėjas gali rauti ne tik medžius ar stogus, bet ir nutraukti aukštos įtampos elektros linijų laidus, o ypač retais atvejais – išversti elektros stulpus.
 
Jei ant elektros oro linijos užvirsta medis arba nutrūksta laidas, prie jų artintis yra mirtinai pavojinga. Saugus atstumas nuo nutrūkusio laido yra ne mažesnis nei aštuoni metrai arba 12 žingsnių. Visais atvejais pamačius nutrūkusi laidą reikia skubiai skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.
 
„Kartais žmonėms maga patiems pašalinti netvarką, pavyzdžiui, patraukti ant linijos pakibusį medį ar šakas. Šiukštu to negalima daryti, stabdykite visus aplinkinius, kurie kėsintųsi artintis, nes aukštos įtampos elektros srovės iškrova yra mirtina“, – sakė Vidmantas Grušas, „Litgrid“ Perdavimo tinklo departamento direktorius. 
 
Pasak V. Grušo, kur kas retesnis, bet irgi pavojingas įvykis gali būti ant automobilio nukritęs nutrūkęs elektros laidas. Mėginimas patraukti tokį laidą gali baigtis mirtimi. Jei automobilyje sėdi žmonės, pavojus jiems negresia, svarbu neliesti metalinių detalių. Jei automobilis pradeda rūkti, išlipti iš jo reikia iškeliant abi kojas ant žemės vienu metu, o po to – smulkiais žingsneliais bėgti kuo toliau.  
 
Lietuvos elektros perdavimo tinklas yra automatizuotas, tai reiškia, kad atsitikus kokiam nors įvykiui tinkle linija yra automatiškai atjungiama ir elektros srovė per ją tekėti nustoja. Elektros sistemos valdymo dispečeriai atsijungusią liniją tuomet mėgina įjungti rankiniu būdu ir nepavykus pirmą kartą šį veiksmą pakartoja kelis sykius. Tuo metu gali įvykti elektros iškrova.  
 
„Litgrid“ Perdavimo tinklo departamento direktorius patarė nestovėti prie aukštos įtampos įrenginių, kai smarkiai lyja ir griaudžia, nes žaibas gali trenkti į elektros atramą. 110 ir 330 kilovoltų oro linijų atramos yra iki 30 metrų aukščio, o žaibas trenkia į aukščiausiai esančius objektus. Kadangi aukštos įtampos elektros įrenginiai yra įžeminti, žaibo išlydis per įžeminimo laidą nuteka į žemę. 
 
Kelis šimtus kartų stipresnė nei naudojama buities prietaisuose elektros srovė, tekanti aukštos įtampos elektros perdavimo linijomis, gali kirsti net neprisiartinus prie laidų. Nuo jų visuomet reikia laikytis mažų mažiausiai 2,5 metro arba keturių žingsnių atstumu.  
 
Birželio 17 d., praėjusį penktadienį, per škvalą medžiai kelis sykius virto ant aukštos įtampos elektros linijų Kauno ir Panevėžio rajonuose. Kauno regione nuvirtęs medis atjungė liniją, kuria perduodama elektra Druskininkams.