Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Elektros sistemos valdymas priklausys ir nuo vartotojų poreikių
2017-07-13

Elektros sistemos valdymas priklausys ir nuo vartotojų poreikių

Elektros vartotojai gali padėti užtikrinti efektyvesnį sistemos valdymą ir geriau išnaudoti elektros rinkos teikiamas galimybes. Siekiant išsiaiškinti elektros poreikio valdymo potencialą Lietuvoje, šiuo metu atliekama studija. 
 
Jos metu daugiau nei 500 elektros vartotojų (ir verslo, pramonės įmonės, ir gyventojai) turės galimybę išsakyti savo lūkesčius ir poreikius dalyvauti teikiant elektros poreikio valdymo paslaugą. Praktiškai tai reiškia, kad elektros vartotojai būtų finansiškai skatinami už tai, kad tam tikru laikotarpiu elektros vartotų mažiau, o kitu paros metu daugiau. Apklausos rezultatai leis suprasti, ar gyventojai ir verslas būtų linkęs naudotis tokia paslauga, ir spręsti apie jos perspektyvas Lietuvoje. 
 
„Europos elektros rinkose bręsta perversmas, elektros vartotojai tampa ir gamintojais, ir balansavimo paslaugų tiekėjais. Būdami aktyvūs rinkos dalyviai jie prisideda prie efektyvesnio elektros sistemos valdymo. Šių tendencijų banga labai pamažu atsirita ir į Lietuvą. Šiuo metu atliekamos studijos tikslas – užčiuopti aplinkybes rastis elektros poreikio valdymo paslaugai Lietuvoje, ir nustatyti technines sąlygas jas plėtoti“, - sakė Daivis Virbickas, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius.   
 
„Ateityje klientai dalyvaus ne tik elektros rinkoje, gamindami elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių, ar saugodami ją elektromobilių ar kitose baterijose, bet ir padės efektyviau valdyti elektros skirstymo tinklo sistemas. Tinkami klientų skatinimo modeliai skatins elektrą vartoti, kai ji bus pigiausia – pavyzdžiui, itin vėjuotomis ar saulėtomis dienomis ir arčiau jos gamybos taško“, - teigė elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) generalinė direktorė Dalia Andrulionienė.
 
Studija yra pirmoji paskata elektros perdavimo sistemos ir skirstymo operatoriams permąstyti elektros vartotojo vaidmenį sistemoje ir suteikti instrumentų, įgalinančių jį veikti. Elektros poreikio valdymo paslauga gali būti aktuali sunkiosios pramonės, medienos, maisto pramonės įmonėms, kurios imlios energijai, taip pat įmonėms, kurios gali lanksčiai koreguoti savo gamybos planus. Galimybės teikti tokią paslaugą galėtų būti naudingos ir gyventojams, kurie savo namus šildo elektra, šiluminiais siurbliais ar naudoja kitus prietaisus, vartojančius daug elektros. 
 
Studiją inicijavo elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ ir elektros bei dujų skirstymo bendrovė ESO. Ją atlieka viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi tarptautinė komanda, sudaryta iš lietuviškos energetikos konsultacijų paslaugų įmonės „Ekotermija“ ir danų bendrovės „EA Energy Analyses“ atstovų. Numatoma, kad studijoje bus įvertinti potencialūs elektros poreikio valdymo paslaugos tiekėjai, atsižvelgiant į jų elektros vartojimo tendencijas ir technines galimybes, taip pat bus nustatyti techniniai reikalavimai perdavimo sistemos ir skirstymo operatoriams. Studija bus atliekama iki 2018 m. vidurio. 
 
Poreikio valdymo paslauga (angl. Demand Response Service) – tai galimybė elektros vartotojui reguliuoti savo vartojimą aktyviai dalyvaujant elektros rinkoje arba per paslaugos tiekėjus. 
 
Į viršų