Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2016-08-05

Lietuvos perdavimo tinkle pradėjo veikti pirmoji skaitmeninė pastotė

Vakar į Lietuvos elektros sistemą įjungta pirmoji Baltijos šalyse skaitmeninė aukštos įtampos transformatorių pastotė. Tai – pilotinis Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ projektas, siekiant įvertinti skaitmeninės pastotės naudą elektros sistemai.
 
„Pasaulyje skaitmeninės pastotės dygsta pamažu, tačiau ateityje jos bus perdavimo tinklo stuburas, nes atitinka aukščiausius saugumo reikalavimus ir gali kaupti daug informacijos. Perdavimo tinklui tai ypač svarbu, jo laidais elektra siunčiama didžiuliais kiekiais ir dideliu atstumu. Skaitmeniniai pokyčiai atspindi energetikos sektoriuje vykstančią technologijų evoliuciją – siekiama tobulinti esamus būdus perduoti energiją ir vystyti tokias inovacijas, kurios atitiktų augančius tinklo saugumo, patikimumo ir efektyvumo reikalavimus“, – sakė Daivis Virbickas, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius.
 
Nedidelėje, Ukmergės rajone esančioje Vidiškių pastotės 110 kilovoltų (kV) skirstykloje visi iki tol joje buvę variniai kabeliai, vedantys nuo vienų iki kitų aukštos įtampos įrenginių, buvo pakeisti šviesolaidiniais. Vidiškių pastotės 110 kV skirstyklos rekonstrukcija vyko daugiau nei dvejus metus. Paprastai skirstyklose tarp įrenginių driekiasi keliolika varinių kabelių, jų ilgis varijuoja nuo 50 iki 600 metrų. Šviesolaidinių kabelių, padedančių „susikalbėti“ pastotės elementams, yra kelis sykius mažiau, jie trumpesni.
 
„Šviesolaidiniai kabeliai automatinį „susikalbėjimą“ tarp įrenginių pakelia į gerokai aukštesnį lygį. Tokią technologiją perdavimo tinklo inžinieriams teko diegti pirmą kartą, tačiau skaitmenizavimo pliusus pajutome dar vykdydami rekonstrukciją. Dabartinė įranga mažesnė, lengvesnė, saugesnė, ji užima mažiau vietos“, – sakė D. Virbickas. 
 
Per skaitmenizuotus Vidiškių pastotės ryšius valdymo centrą pasiekia tikslesnė ir patikimesnė informacija su įvairiais matavimais ir sistemos duomenimis. Įrenginių būklė yra stebima realiu laiku, diagnostikos sistema nuotoliniu būdu analizuoja duomenis, o rekomendacijos dėl reikalingų remonto darbų yra teikiamos automatiškai.
 
Skaičiuojama, kad skaitmenizuojant didelę pastotę galima sutaupyti apie 20-30 proc. kaštų, rekonstrukcijos laikas yra trumpesnis, nes mažėja projektavimo ir montavimo darbų. Lietuvoje 110-330 kV įtampos transformatorių pastočių skaičius viršija 230, dauguma jų buvo pastatytos prieš kelis dešimtmečius.
 
Į viršų