Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2020-12-23

Lietuvos elektros gamintojai galės eksportuoti atsinaujinančių išteklių kilmės garantijas

Nuo 2021 m. Lietuvos elektros gamintojai ir tiekėjai galės ne tik importuoti, bet ir eksportuoti atsinaujinančių išteklių kilmės garantijas į kitas rinkas. Po to, kai šiemet Lietuva atnaujino reikalingus teisės aktų reikalavimus, kilmės garantijas išduodančias institucijas Europoje vienijanti organizacija AIB suteikė teisę Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorei „Litgrid“ administruoti eksportuojamas kilmės garantijas.
 
Lietuvoje elektros kilmės garantijas išduodanti „Litgrid“ jau nuo 2018 m. yra oficiali Lietuvos atstovė AIB (angl. Association of Issuing Bodies). Tačiau Lietuvos gamintojams ir tiekėjams dėl neapibrėžtumo teisės aktuose iki šiol buvo leidžiama tik importuoti kilmės garantijas, be galimybės jas eksportuoti.
 
Šiais metais įsigaliojus Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimams bei Energetikos ministerijai patvirtinus naują kilmės garantijų taisyklių redakciją, atliktas AIB auditas patvirtino, kad Lietuva įvykdė visus privalomus reikalavimus ir gruodį vykusio AIB narių susitikimo metu vieningai pritarė sprendimui Lietuvai suteikti pilnavertę AIB narystę nuo 2021 m. sausio mėn.
 
„Atsinaujinančių išteklių energijos gamintojus kilmės garantijų sistema skatina investuoti ir plėsti vėjo, saulės ir kitų atsinaujinančių išteklių gamybą Lietuvoje, o vartotojus – būti socialiai atsakingas ir prisidėti prie visų mūsų aplinkos išsaugojimo ilgalaikėje perspektyvoje. Kilmės garantijų eksportas suteiks naujas galimybes Lietuvos elektros rinkos dalyviams ir gamintojams, nes jie galės vykdyti garantijų operacijas pagal bendras Europos taisykles ir efektyviau išnaudoti papildomas verslo galimybes. Daugeliui pirmųjų atsinaujinančius energijos išteklius elektros gamybai naudojančių dalyvių skatinimo laikotarpis baigiasi, todėl jiems ši verslo plėtros galimybė bus ypatingai patraukli siekiant efektyviausiu būdu išnaudoti švarios elektros energijos privalumus“, – teigia Giedrius Radvila, „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento direktorius.
 
Šiuo metu AIB priklauso virš 20 šalių narių vykdančių kilmės garantijų transakcijas per EECS (angl. European Energy Certificate System) taisyklėmis reglamentuojamą „AIB Hub“ sistemą.
 
Lietuvoje šiuo metu veikia 5 kilmės garantijų sistemoje registruoti gamintojai. Per 11 šių metų mėnesių jiems išduotas kilmės garantijų kiekis siekia 239 519 MWh.
Per tą patį laikotarpį į Lietuvą importuota 4 613 511 MWh kilmės garantijų.
Į viršų