2025-03-05
„Litgrid“ prisijungė prie Europos balansavimo energijos mainų platformos PICASSO
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ sėkmingai prisijungė prie Europos automatinio dažnio atkūrimo rezervų platformos PICASSO. „Litgrid“ tapo 13-ąja elektros perdavimo sistemos operatore, prisijungusia prie šios platformos. PICASSO didina ekonominį ir techninį efektyvumą integruojant Europos balansavimo rinkas ir užtikrinant elektros sistemų saugumą.
„Sėkmingai atlikę Baltijos šalių sinchronizaciją su kontinentine Europa, toliau giliname rinkos integraciją su Europos partneriais. Tai jau trečias žingsnis, įgalinantis Baltijos šalių balansavimo rinką. Praėjusiais metais prisijungėme prie MARI platformos, o šių metų vasarį pradėjo veikti ir Baltijos šalių balansavimo pajėgumų rinka“, – sako Donatas Matelionis, „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento vadovas.
Nuo prisijungimo per „LitPol Link“ jungtį veiks disbalanso pasiskirstymas (angl. imbalance netting) su Kontinentinės Europos elektros sistemų operatorėmis, prisijungusiomis prie disbalanso pasiskirstymo platformos IGCC (angl. International Grid Control Cooperation). Tarpvalstybiniai automatinio dažnio atkūrimo rezervų mainai prasidės, kai Estijos ir Latvijos perdavimo sistemų operatorės ASR ir „Elering“ prisijungs prie PICASSO platformos.
Automatinis dažnio atkūrimo rezervas (angl. automatic frequency restoration reserve, aFRR) yra aktyvinamas automatiškai, gavus komandą iš elektros perdavimo operatorės dispečerinio valdymo sistemos ir pilnai aktyvuojamas per penkias minutes.
Balandžio 15 d. „Litgrid“ kartu su AST ir „Elering“ pradės aFRR pajėgumų pirkimą Baltijos šalių balansavimo pajėgumų rinkoje.
Disbalanso pasiskirstymas – tai aFRR optimizavimas, kai išvengiamas paslaugos aktyvavimas priešingomis kryptimis. Taip palaikoma sistemos pusiausvyra, išsaugant turimus aFRR rezervus, kurie gali būti naudojami tolesniam disbalanso ar sistemos sutrikimų valdymui.
Balansavimo paslaugos gali būti teikiamos naudojant įvairias technologijas, įskaitant energijos kaupimo baterijas, saulės ir vėjo jėgaines, lankstų vartojimą. Balansavimo energijos rinkoje dalyviai turi galėti pasiūlyti nedelsiant sumažinti arba padidinti savo gamybos ar vartojimo pajėgumus, kad elektros perdavimo sistemos operatorės užtikrintų nuolatinę gamybos ir vartojimo pusiausvyrą.
Šių metų vasario 8 dieną Baltijos šalys atsijungė nuo Rusijos valdomos IPS / UPS elektros sistemos, o vasario 9 dieną sėkmingai sujungė savo elektros sistemas su kontinentinės Europos sinchronine zona. Sinchronizacija su kontinentine sudaro sąlygas Baltijos šalims valdyti savo elektros sistemas glaudžiai bendradarbiaujant su kitomis kontinentinės Europos šalimis, užtikrinant stabilų ir patikimą dažnio reguliavimą, taip sustiprinant energetinę nepriklausomybę ir padidinant energetinį saugumą visame regione. Baltijos šalys prisijungė prie kontinentinės Europos tinklo, aptarnaujančio daugiau kaip 400 mln. vartotojų 26 šalyse.
