Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

Baltijos jūroje pradedamas tiesti elektros jungties „Nord Balt“ kabelis
2014-04-11

Baltijos jūroje pradedamas tiesti elektros jungties „Nord Balt“ kabelis

Balandžio 11 d. ankstyvą rytą prie Baltijos jūros krantų priplaukęs specialus laivas įleido pirmuosius povandeninių elektros kabelių metrus į paruoštus vamzdžius, vedančius Kuršių Nerijos link, ir pradėjo vieną esminių 450 kilometrų ilgio tarptautinės elektros jungties „NordBalt“ darbų etapų – kabelių klojimą Baltijos jūros dugne. 
 
„Džiugu, kad pradedamas dar vienas apčiuopiamas ir matomas elektros jungties su Švedija darbų etapas. 2015 m. gruodį pradėjus šios jungties eksploataciją, elektros importo į Baltijos šalis galimybės padidės daugiau kaip trečdaliu. Smarkiai išaugusios galimybės importuoti elektrą iš Skandinavijos šalių turės reikšmės ir elektros rinkos dalyviams, ir vartotojams: statistika rodo, kad vidutinės kiekvieno mėnesio elektros kainos biržoje Skandinavijoje yra mažesnės nei Lietuvoje ir Latvijoje“, - sakė energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius.
 
„Litgrid“ įgyvendina šį strateginį elektros energetikos projektą kartu su Švedijos elektros perdavimo sistemos operatoriumi. Pirmuosius kabelių metrus įleido galingas ir modernus laivas „Topaz Installer“. Lietuvos teritoriniuose vandenyse darbus jis pradėjo nutolęs per 600 metrų nuo Kuršių Nerijos krantų ties Alksnyne. Vėliau tęsdamas kabelių klojimo darbus povandeniniams kabeliams tiesti skirtas laivas plauks Švedijos link, gilyn į Baltijos jūrą.
 
„Pasitelkus įmontuotą nuleidimo sistemą iš laivagalio buvo pradėti leisti du 300 kilovoltų nuolatinės srovės elektros kabeliai. Juos narai nuleido į jūros dugną ir sėkmingai įleido į du vamzdžius, kurie dar rudenį buvo įgręžti po Baltijos jūra ir driekiasi 800 metrų kranto link. Šiais plieniniais vamzdžiais kabeliai bus ištraukti Baltijos jūros pakrantėje“, - apie vykdomus darbus pasakojo Karolis Sankovski, „Litgrid“ Strateginės infrastruktūros departamento direktorius.   
 
Tiesdamas kabelius Švedijos link laivas „Topaz Installer“ dirbs visą parą be pertraukų, jo darbo intensyvumui didžiausią įtaką turi oro sąlygos ir jūros bangavimas. Kabelio tiesimo jūroje darbai specialiai buvo suplanuoti tokiu laiku, kada mažiausia audrų tikimybė. Specialiomis stebėjimo sistemomis kabelio tiesimo darbai nuolatos prižiūrimi ir esant reikalui tiesimo eiga yra koreguojama. Pirmuosius 50 jungties „NordBalt“ kabelių kilometrus planuojama išleisti per 11 dienų. 
 
Elektros jungties su Švedija tiesimo darbus atlieka švedų technologijų įmonė ABB, kuri balandžio viduryje nuo Kuršių marių taip pat pradės tiesti 13 kilometrų ilgio sausumos kabelį Klaipėdos apskrityje. Kabeliai bus prijungti prie statomo nuolatinės srovės keitiklio Klaipėdos 330 kilovoltų transformatorių pastotėje, kurios rekonstrukcijos darbai bus baigti šiemet. 
 
Visos, 450 kilometrų ilgio jungties „Nord Balt“ trasos paruošimo darbai, įskaitant išsamius trasos tyrimus, vykdomi jau nuo 2009 metų.  Pirmasis kabelių tiesimo etapas truks nuo šių metų balandžio iki rugsėjo. Planuojama, kad per šiltąjį metų laiką, kai Baltijos jūra mažiausiai audringa, švedų technologijų kompanija ABB nuties iki 250 kilometrų jungties Švedijos link. Kabelio klojimo darbai bus pabaigti kitąmet, sulaukus pavasario.  
 
Šiais metais numatomi keturi kabelius klojančių laivų reisai. Laivas „Topaz Installer“ per tris reisus iš viso nuties 150 kilometrų elektros jungties. Ilgiausią, 100 kilometrų „NordBalt“ atkarpą nuties itin naujas ir modernus laivas „Lewec Connector“. Šiems didiesiems povandeninių kabelių klojimo laivams padės dar vienas laivas, turintis specialią įrangą ir atliksiantis Baltijos jūroje patiesto kabelio įgilinimo darbus.
 
Būsimojo elektros tilto galia siekia 700 megavatų, jungties ilgis – 450 kilometrų, viso projekto preliminari vertė yra 1,9 mlrd. litų. Projektas finansuojamas Lietuvos, Švedijos ir Europos Sąjungos lėšomis. 
 
„Litgrid“ taip pat įgyvendina ir elektros jungties su Lenkija projektą, „LitPol Link“, kuris galinga oro linija ir srovės keitiklių stotimi prie Alytaus sujungs Lietuvos ir Lenkijos elektros tinklus. 2015 metų pabaigoje bus pradėta 500 megavatų galios „LitPol Link“ jungties eksploatacija, nuo 2020 metų jungties galia padvigubės. „LitPol Link“ drieksis 163 kilometrus nuo Alytaus iki Elko miesto Lenkijoje.  
 
Nuotraukų galeriją galima peržiūrėti čia, o vaizdo reportažą - čia
 
Į viršų