Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2020-10-07

Baltijos šalių operatoriai susitarė, kaip bus valdomas elektros sistemos dažnis po sinchronizacijos

Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų operatoriai parengė Baltijos dažnio valdymo bloko ir bendros balansavimo pajėgumų rinkos koncepciją. Šiame dokumente numatyta, kaip po sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais 2025 m. bus valdomas sistemos dažnis ir organizuojama balansavimo pajėgumų rinka.
 
Lietuvos, Latvijos ir Estijos operatorių „Litgrid“, „Augstprieguma tikls“ ir „Elering“ parengta koncepcija praėjusią savaitę pateikta viešai konsultacijai, per kurią elektros rinkos dalyviai ir kiti suinteresuoti asmenys gali pateiki savo pastabas. Konsultacija vyks iki spalio 30 d.
 
„Koncepcijoje pateikiami pasiūlymai principams, kuriais bus vykdomas dažnio ir galios valdymas Baltijos dažnio valdymo bloke, galios rezervų kiekių nustatymas ir paskirstymas Baltijos šalyse, bendros balansavimo pajėgumų rinkos modelis prisijungus prie kontinentinės Europos tinklų. Patvirtinus koncepciją, pagal ją bus rengiami tolesni susitarimai ir metodikos, reikalingos įgyvendinti sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais“, – teigia Giedrius Radvila, „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento vadovas.
 
Šiuo metu Lietuvos ir kitų Baltijos šalių elektros sistemos yra vadinamojo BRELL žiedo bei IPS / UPS sistemos dalis. Nors kiekvienos šalies operatorius pats valdo elektros srautus, elektros dažnį – vieną svarbiausių tinklo parametrų – visoje sistemoje kontroliuoja Rusijos perdavimo sistemos operatorius. Baltijos šalys ruošiasi 2025 m. atsijungti nuo IPS / UPS ir veikti sinchroniniu režimu su kontinentinės Europos tinklais, o dažnį valdyti pačios. Tam reikalingos tiek investicijos į naujas technologines sistemas, tiek bendri susitarimai tarp operatorių, numatyti parengtoje koncepcijoje.
 
Balansavimo pajėgumų rinkos sukūrimas leis užtikrinti reikiamas rezervines galias Baltijos šalims veikiant sinchroniškai su kontinentinės Europos tinklais. Galios rezervai skirti kompensuoti trumpalaikius galios ir elektros energijos trūkumus sistemoje. Bendra rezervų rinka skatins rezervų paslaugas teikiančių elektros energijos gamintojų konkurenciją, kas užtikrins mažiausius kaštus galutiniams vartotojams. Šiuo metu „Litgrid“ aukcionų būdu įsigyja galios rezervų užtikrinimo paslaugas iš Lietuvos gamintojų.
 
Bendras Baltijos galios ir dažnio valdymo blokas numatytas 2019 m. Europos perdavimo sistemų operatorių asociacijos ENTSO – E Lietuvai, Latvijai ir Estijai išduotose prisijungimo prie kontinentinės Europos elektros tinklų sąlygose. Šių metų balandžio 28 d. Baltijos šalių perdavimo sistemų operatoriai pasirašė susitarimo memorandumą, kuriame aptarti bendro dažnio valdymo proceso principai ir tolesni įgyvendinimo veiksmai.
Į viršų