Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

2021-01-26

Elektros suvartojimas pasiekė rekordą, tačiau kaina – sumažėjo

Praėjusią savaitę elektros vartojimas augo, o jos pradžioje buvo pasiektas didžiausias valandinis suvartojimas nuo 1992 m. Vis dėlto didmeninė elektros kaina rinkoje, padidėjus vėjo elektrinių gamybai ir atpigus importuojamai elektrai, sumažėjo.
 
Sausio  18–24 dienomis vidutinė elektros energijos savaitės kaina Lietuvoje sumažėjo 13 % iki 52,3 Eur / MWh. Lietuvos savaitės kainos skirtumas su Estija ir Latvija išliko toks pat kaip ir praėjusią savaitę ir buvo 0,1 Eur. Latvijoje ir Estijoje vidutinė savaitės kaina taip pat sumažėjo 13 % ir siekė 52,2 Eur / MWh.
 
„Rekordiškai aukštas suvartojimas buvo savaitės pradžioje, besilaikant šalčiams. Savaitės eigoje kylant termometro stulpeliui stebėjome vartojimo mažėjimą, tačiau bendras rodiklis išliko 5 % didesnis nei praėjusią savaitę. Sausio mėnesį Europoje užėjus šalčiams rekordiškai didelis suvartojimas buvo fiksuojamas ir aplinkinėse šalyse, ypač Skandinavijoje, kur temperatūra buvo taip pat žema ir gausu vartotojų, elektrą naudojančių šildymui. Kita vertus, palyginti su savaite prieš tai, kai kaina Lietuvos rinkoje viršijo 60 Eur / MWh, praėjusią savaitę elektra atpigo tiek Lietuvoje, tiek regione. Pagrindinė kainų mažėjimo priežastis – išaugusi vėjo gamyba“, – komentuoja Liutauras Varanavičius, „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius.
 
Elektros suvartojimas Lietuvoje praėjusią savaitę augo 5 % ir siekė 278 GWh. Elektros gamyba Lietuvoje augo 6 %, o vietos elektrinės užtikrino 31 % šalies elektros energijos suvartojimo*. Bendrai Lietuvoje per savaitę buvo pagamintos 88 GWh elektros energijos.
 
Šiluminės elektrinės praėjusią savaitę pagamino 33 % Lietuvoje generuotos elektros energijos. Vėjo jėgainės pagamino 58 %, hidroelektrinės – 13 %, kitos elektrinės – 17 % elektros energijos. Gamyba šalies hidroelektrinėse, palyginti su savaite prieš tai, sumažėjo 37 %, gamyba vėjo jėgainėse augo 38 %, šiluminėse elektrinėse gamybaaugo 3 %, o kitų elektrinių gamyba sumažėjo 9 %.
 
Pagal importo / eksporto (saldo) santykį, 69 % mūsų šalies elektros energijos poreikio* buvo importuota. Palyginti su ankstesne savaite, bendras importas sumažėjo 2 %. 15 % elektros importo į šalį pateko iš trečiųjų šalių, 39 % – iš Skandinavijos per „NordBalt“ jungtį, 39 % buvo importuota per sieną su Latvija ir 7 % per „LitPol Link“ jungtį su Lenkija.
 
Bendras elektros srautas iš Lietuvos sumažėjo 17 %. Per „LitPol Link“ į Lenkiją buvo nukreipta 86 % Lietuvos eksportuojamos elektros, į Latviją 10 %, o eksportas iš Lietuvos per „NordBalt“ jungtį sudarė 4 %.
 
Elektros srautui „LitPol Link“ jungties pralaidumas buvo išnaudojamas 25 % pralaidumų Lenkijos kryptimi ir 22 % Lietuvos kryptimi. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 75 %, o Švedijos kryptimi – 1 %.
 
* Pastabos:
1. Elektros energijos suvartojimas (pagal ENTSO-E „consumption“) – yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis be KHAE užkrovimui suvartotos elektros energijos.
2. Elektros energijos poreikis yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis su Kruonio HAE užkrovimui suvartota elektros energija.
3. „Litgrid" savaitinėse apžvalgose analizuojami „Nord Pool“ rinkoje prekiaujamos didmeninės elektros energijos kainos pokyčiai Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, apžvelgiama elektros energijos importo / eksporto dinamika ir srautų pasiskirstymas bei generacijos pokytis. Sistemos duomenis realiu laiku galima stebėti čia.