Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Liepą elektros kainos rinkoje išliko nedidelės
2015-08-19

Liepą elektros kainos rinkoje išliko nedidelės

Vidutinė liepos elektros kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje buvo 23 proc. mažesnė nei pernai tuo pačiu metu ir siekė 44,3 EUR/MWh. Lyginant su birželiu, elektros kaina pakilo 4 proc.
 
„Šios vasaros elektros kainos rinkoje yra mažiausios iš visų keturių vasarų, kai Lietuvoje veikia birža. Palyginti su Šiaurės Europos šalimis, kuriose kaina praėjusį mėnesį nukrito žemiausiai per 14 metų, išliekame aukštų elektros kainų zona, tačiau jau nuo kitų metų pradžios kainos kreivė suks skandinaviškų kainų link, nes per „NordBalt“ jungtį turėsime galimybę elektrą importuoti tiesiogiai iš Skandinavijos“, – sakė Robertas Staniulis, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Rinkos plėtros skyriaus vadovas.
 
Liepą Lietuva importavo 64 proc. suvartojamos elektros, pusę – iš Latvijos, Estijos ir Suomijos, o kitą dalį – iš trečiųjų šalių. Dėl nusekusių upių sumažėjus gamybai Latvijos hidroelektrinėse importas iš Šiaurės šalių krito dešimtadaliu. Šį pokytį kompensavo trečdaliu augęs importas iš Karaliaučiaus. 
 
Stabilią vasarišką kainą Lietuvos prekybos zonoje taip pat padėjo palaikyti Lietuvos elektrinė, pagaminusi 53 proc. visos vietinės elektros, ir 44 proc. augusi vėjo gamyba. 
 
„Nord Pool Spot“ biržos Skandinavijos šalių prekybos zonose vidutinė kaina krito trečdaliu iki 9,6 EUR/MWh.
 
Prasidėjus atostogų metui, Švedijoje elektros vartojimas sumažėjo 7 procentais. Švedijos SE4 prekybos zonoje, su kuria „NordBalt“ kabeliu bus sujungta Lietuva, liepą kaina buvo perpus mažesnė nei birželį – 9,2 EUR/MWh ir beveik susilygino su kainomis likusioje Švedijos dalyje. 
 
Suomijos prekybos zonoje kainą 28 proc. iki 27,6 EUR/MWh augino didėjusi elektros paklausa ir smukusi vietos gamyba. Liepos 20 dieną pritrūkę elektros suomiai ją importavo iš Estijos. Tarp šių dviejų šalių vidutinės kainos aną mėnesį beveik susilygino. Estijoje elektros kaina siekė 28,1 EUR/MWh.
 
Lenkijoje vidutinė liepos elektros kaina augo 3 proc. iki 39,4 EUR/MWh.  Vokietijoje elektros kaina pakilo penktadaliu ir pasiekė 35 EUR/MWh. Pagrindinė kainos augimo priežastis buvo ketvirtadaliu sumažėjusi gamyba branduolinėse elektrinėse ir ją pakeitusi gamyba iškastinį kurą naudojančiose elektrinėse.
 
Daugiau apie 2015 m. liepos mėnesio elektros rinką galima rasti elektros rinkos apžvalgoje
 
Į viršų