Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2014-11-17

Elektros rinkos kainos spalį – šeštadaliu mažesnės nei prieš metus

Vidutinė elektros kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje spalio mėnesį buvo 18,6 cento už kilovatvalandę – 6 proc. mažesnė nei rugsėjį ir 16 proc. mažesnė nei praėjusių metų spalį.  Panaši tendencija pastebima visoje „Nord Pool Spot“ biržos teritorijoje – Skandinavijos šalių prekybos zonose spalio vidutinė elektros kaina, lyginant su rugsėju, krito 12 proc., Švedijos ketvirtojoje prekybos zonoje – 14,5 proc.,  Estijoje - 6 proc., Suomijoje – 4 proc. Kaip įprasta, elektros kainos Lietuvos ir Latvijos prekybos zonose buvo vidutiniškai penktadaliu, o kai kuriomis dienomis – 34 proc. aukštesnės nei Estijoje.
 
Spalį 13 proc. išaugo elektros importo apimtys – beveik trys ketvirtadaliai Lietuvoje suvartotos elektros spalio mėnesį buvo importuojama.  Nežymiai, 6 proc.  augo importo iš Karaliaučiaus apimtys, importas iš Baltarusijos sumažėjo beveik pusiau, tačiau žymiai daugiau elektros importuota iš Estijos ir Šiaurės Europos šalių.
 
Prasidėjus šildymo sezonui labiausiai išaugo didžiosiose šiluminėse elektrinėse gaminamos elektros apimtys – jose spalį pagaminta 86 GWh, arba 36 proc. šalyje pagamintos elektros; dvigubai išaugo gamyba pramonės įmonių elektrinėse, nors bendras jose pagamintos elektros kiekis spalio mėnesį buvo 2 proc. visos vietinės gamybos. Vėjo elektrinėse pagamino 9 proc. visos šalyje pagamintos elektros energijos. Hidroelektrinės spalio mėnesį buvo pagaminta daugiausiai - 38 proc. visos šalyje pagamintos elektros.
 
Lenkijoje vidutinė elektros kaina spalio mėnesį augo 3 proc., bet buvo 24 proc. mažesnė  nei praėjusių metų spalį. Antrą mėnesį iš eilės po truputį augančią kainą Lenkijoje lėmė nepastovi vėjo generacija ir galios trūkumas piko valandomis. Kaip ir rugsėjį, elektros kainos Lenkijoje stipriai svyravo, o spalio 30 d. viršijo praėjusį mėnesį pasiektą trejų metų aukščiausią vertę šokdama iki 32,8 ct/kWh (94,9 EUR/MWh). Vokietijoje spalį elektros kaina, palyginti su rugsėju, išliko stabili, stebimas tik 1 proc. didėjimas. Tačiau, lyginant su praėjusių metų spaliu, elektra Vokietijoje 6 proc. pigo.
 
Spalio mėnesį Lietuvos kainų zonoje pasiektas diena prieš elektros rinkos „Elspot“ rekordas – nuo elektros biržos veiklos pradžios Lietuvoje per vieną mėnesį biržoje nupirkta daugiau kaip 1 TWh elektros energijos, tikslus skaičius – 1 024 946 000 kilovatvalandžių elektros, arba maždaug 10 proc. viso per metus Lietuvoje suvartojamo elektros kiekio.
 
Tarptautiniai Latvijos–Estijos elektros jungčių pralaidumai lapkričio 10 – 16 dienomis vidutiniškai buvo išnaudojami 97 proc., Lietuvos–Latvijos – 53 proc., Lietuvos–Karaliaučiaus – 100 proc., Lietuvos–Baltarusijos – 30 proc.
 
Aktuali informacija apie esamus ir planuojamus reikšmingus elektros perdavimo linijų ir gamybos blokų atjungimus skelbiama http://www.nordpoolspot.com/ skiltyje Urgent market messages (skubūs rinkos pranešimai).
 
Daugiau informacijos apie spalio mėn. elektros rinką galima rasti elektros rinkos apžvalgoje, skelbiamoje „Litgrid“ interneto svetainėje: https://www.litgrid.eu/index.php/elektros-rinka/rinkos-apzvalgos
Į viršų