Lūkesčių raštas
Energijos perdavimo ir mainų įmonių grupė EPSO-G gavo 100 proc. Grupės akcijų valdančios Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos akcininko lūkesčių raštą. Jame pateikti lūkesčiai dėl EPSO-G ir jos patronuojamųjų bendrovių veiklos krypčių, principų, tikslų įgyvendinant Europos Sąjungos Žaliojo kurso ir Lietuvos Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijoje, Nacionalinio energetikos ir klimato srities veiksmų plane bei kituose valstybės politiką energetikos srityje formuojančiuose teisės aktuose keliamus tikslus.
Energetikos ministerijos pateiktas lūkesčių raštas užtvirtina Grupės siekiamų pokyčių kryptį ir įgalina tikslingai kurti ir įgyvendinti ilgalaikę strategiją. Rašte keliami trumpojo ir vidutinio laikotarpio tikslai bei ilgojo laikotarpio lūkesčių gairės – tai bus pagrindas, rengiant ir peržiūrint Grupės ir atskirų Grupės bendrovių bei Grupės veiklų strategijas, taip pat metinius veiklos planus, bei planuojant veiklą artimiausiu laikotarpiu.
Pagrindiniai Lūkesčių rašte keliami tikslai ir veiklos lūkesčiai:
1. Lietuvos energetinės nepriklausomybės užtikrinimas
- Užtikrinti Lietuvos elektros energetikos sistemos nepriklausomybę, savarankiškumą ir jos integraciją į KET darbui sinchroniniu režimu. Šiam tikslui pasiekti prioritetas – įgyvendinti elektros energetikos sistemos sinchronizacijos su KET projektą.
- Aktyviai ieškoti sprendimų ir įgyvendinti projektus, maksimaliai gerinančius Lietuvos elektros energetikos sistemos saugumą ir savarankiškumą iki sinchronizacijos projektų programos visiško įgyvendinimo.
- Su Akcininku suderinti ir įgyvendinti konkrečius sprendinius dėl efektyvaus atnaujinto „Harmony Link“ jungties projekto įgyvendinimo veiksmų plano.
- Prioritetiniams, su Akcininku suderintiems sinchronizacijos projektams Grupė turi taikyti nulinius projektų vėlavimo tolerancijos terminus.
2. Energetikos sistemos saugumas
- Užtikrinti Lietuvos elektros energetikos sistemos adekvatumą trumpuoju ir ilguoju periodu, skirti ypatingą dėmesį elektros energetikos sistemos pokyčiams jai pradėjus veikti sinchroniniu režimu su KET ir sparčiai integruojant atsinaujinančių energijos šaltinių elektrinių parkus.
- Teikti pasiūlymus dėl būtinųjų priemonių, skirtų elektros energetikos sistemos saugumui ir patikimumui užtikrinti, įgyvendinimo.
- Užtikrinti fizinę Grupės valdomų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugą.
- Užtikrinti ribojančių priemonių įgyvendinimą dėl energijos ir energijos išteklių tiekimo iš valstybių, kurios pagal Nacionalinio saugumo strategiją kelia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui.
- Užtikrinti aukštą energijos perdavimo patikimumą tinklų naudotojams ir vartotojams ir šiam tikslui pasiekti nustatyti konkrečius patikimumo rodiklius, palyginamus su geraisiais Europos Sąjungos rinkos pavyzdžiais.
3. Energetikos ir energetikos tinklų transformacija
- Grupė turi aktyviai ruoštis tinklų transformacijai ir reikalingiems pokyčiams įgyvendinant Europos Sąjungos žaliojo kurso iniciatyvas. Akcininko lūkestis – kad valdymo bendrovė ir Grupės įmonės kurs vertę kaip energetikos kompetencijų centras, proaktyviai teikiantis pasiūlymus, konsultuojantis Akcininką ir rinkos dalyvius aktualiais klausimais, reaguojantis į besikeičiančias rinkos, ekonomines bei geopolitines aplinkybes.
- Grupė turi parengti Lietuvos energetikos sistemos transformacijos studiją ir pateikti pasiūlymus dėl energetikos sistemos vystymosi ir plėtros alternatyvų Lietuvai pereinant prie žaliosios energetikos ir tampant energiją eksportuojančia valstybe.
- Grupė, atsižvelgdama į Lietuvos energetikos sistemos transformacijos studijos rezultatus, turi atnaujinti ir su Akcininku suderinti Grupės ilgalaikę veiklos strategiją, kurios įgyvendinimas leistų užtikrinti tvarų Grupės augimą ir svarų vaidmenį žaliojo kurso ekonomikos transformacijoje, energetikos dekarbonizacijoje.
- Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas jūrinio vėjo energetikos ekosistemos vystymui, tam reikalingos infrastruktūros, jungčių projektų plėtros strategijai ir organizacinių priemonių įgyvendinimui.
- Grupė turi aktyviai vystyti žaliojo vandenilio gamybos bandomuosius projektus, sukurti P2X, P2H (angl. hydrogen to power) sprendinius, kurie leistų užtikrinti elektros energijos sistemos lankstumą.
4. Atsinaujinančių energijos išteklių pajėgumų plėtra
- Grupė turi rodyti lyderystę ir pasirengti elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių pajėgumų plėtrai Lietuvoje ir gaminamos elektros energijos srautų valdymui.
- Planuoti, siūlyti ir įgyvendinti organizacines ir investicines tinklo pritaikymo ir plėtros priemones, užtikrinančias elektros perdavimo tinklo techninį pasirengimą prijungiant atsinaujinančius energijos išteklių šaltinius.
- Organizuoti visų reikalingų parengiamųjų darbų – tyrimų, vertinimų, studijų – atlikimą ir skirti tam reikiamus išteklius, teikti pasiūlymus dėl papildomų veiklų atlikimo ir vykdyti viešąją komunikaciją, siekdama Lietuvoje vystyti jūrinio vėjo elektrinių projektus.
- Sisteminti, kaupti ir užtikrinti kad laiku būtų viešinama informacija apie atsinaujinančių išteklių elektros energijos gamybą, įrengtąsias galias, laisvus elektros energetikos sistemos pralaidumus ir įgyvendinamų projektų statusą.
5. Energijos vartojimo efektyvumas ir lankstumas
- Skatinti, įgalinti ar taikyti inovatyvius balansavimo ir vartojimo lankstumo paslaugų produktus, diegiant išmaniuosius sprendimus bei vystant tarpsektorinę integraciją.
- Grupė turi aktyviai diegti energetikos inovacijas, naujausias technologijas ir parodomuosius projektus, siekdama optimalių sprendimų atsinaujinančių išteklių integracijai, saugiam energijos perdavimui, sistemų integracijai ir lankstaus vartojimo plėtrai.
6. Kompetencijų pritraukimas ir motyvuota komanda
- Įvertinus nepakankamą, o kai kuriais atvejais ir nesamą naujų energetikos srities specialistų skaičių Lietuvoje, Grupė proaktyviai skatins energetikos profesijos populiarinimą Lietuvoje.
- Grupė diegs aukščiausius vadybos standartus atitinkančias ir veiksnias motyvavimo ir kompetencijų tobulinimo sistemas.
7. Finansiniai lūkesčiai
- Grupės vidutinė nuosavo kapitalo grąža turi būti ne mažesnė kaip Vyriausybės nustatytas rodiklis.
- Grupės grynosios skolos ir metinio koreguoto pelno prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją santykis vidutiniu laikotarpiu turėtų būti ne didesnis kaip 6 kartai, o ilguoju laikotarpiu – ne didesnis kaip 5 kartai.
- Grupė vidutinio laikotarpio perspektyvoje turi koncentruotis į strateginių energetikos projektų įgyvendinimą ir jų finansavimą.
8. Veiklos principai
- Vykdyti savo veiklą pagal aukščiausius skaidrumo, valdysenos, etikos ir socialinės atsakomybės standartus.
- Grupė tobulins skaitmenizacijos procesus ir sieks, kad jos veikla būtų grindžiama duomenimis, bei užtikrins rinkai aktualių ir rinkos dalyviams vertę kuriančių Grupės įmonių duomenų atvėrimą bei įgalins duomenų potencialo panaudojimą.
- Grupės įmonių veikla turi būti grįsta skaidrumu, veiklos efektyvumu, darniu vystymusi, atsakomybe ir vertybėmis, sveikatos bei saugos kultūros vystymu.
