Naujienos

2016-11-22

Infrastruktūrinių projektų sėkmės pamatas - kokybiškas visuomenės įsitraukimas

Didžiausias iššūkis plėtojant inžinerinę infrastruktūrą – surasti jai tokią vietą, kuri būtų priimtina ir kaimynystėje įsikūrusiems gyventojams, ir esamai infrastruktūrai, ir aplinkai. Apie šį sudėtingą procesą, kurio tikslas – suderinti visų esamų ir būsimų „kaimynų“ interesus, šiandien diskutuota konferencijoje „Teritorijų planavimas inžinerinei infrastruktūrai: patirtis ir ateities iššūkiai”. Konferencijoje patirtimi dalijosi inžinerinės infrastruktūros įmonės, reguliuojančių institucijų ekspertai ir specialistai.
 
„Prieš pradedant plėtoti naują infrastruktūrą, labai svarbu susitarti su visais būsimais jos kaimynais - tiek gyventojais, tiek aplinka, tiek kitais infrastruktūros objektais. Teritorijų planavimo procesas reiškia visų šių skirtingų interesų suderinimą. Tam, kad jis būtų sėkmingas, būtina su visomis šiomis suinteresuotomis pusėmis pradėti bendrauti ir bendradarbiauti kuo anksčiau ir kartu ieškoti geriausio sprendimo”, – sakė konferenciją organizavusios bendrovės „Litgrid” Strateginės infrastruktūros departamento direktorius Karolis Sankovski.
 
„Litgrid” vienu metu įgyvendino du sudėtingus infrastruktūros projektus - elektros  jungtis „NordBalt“ ir „LitPol Link”. Pasak K. Sankovski, įgyvendinant tokio masto projektus, planavimo fazė yra pati svarbiausia - būtent tuo metu priimti sprendimai lems, kaip efektyviai projektas bus įgyvendinamas, kiek sėkmingai naujoji infrastruktūra derės su aplinka.
 
Konferencijoje diskutuota, kaip suderinti viešąjį interesą, vardan kurio plėtojama infrastruktūra su kitu viešuoju interesu - kaimynystėje įsikūrusiais gyventojais.
 
„Įgyvendinant strateginės reikšmės infrastruktūros projektus svarbu neužmiršti, vardan ko ši infrastruktūra kuriama. Ji tarnaus visuomenei, todėl visuomenė turi būti laiku ir kokybiškai įtraukta ir pati įsitraukti į šių projektų planavimo procesą“, - sakė K. Sankovski.
 
Konferencijos dalyvių teigimu, bendruomenės įsitraukimas priklauso ir nuo jos pačios aktyvumo: teritorijų planavimo proceso metu sudaromos galimybės teikti pastabas bei siūlymus viešų svarstymų su visuomene metu. Tuo pačiu pripažįstama, kad informacijos pateikimo kokybė, kuo ankstesnis projektų pristatymas visuomenei, atviras ir atsakingas projektų iššūkių aptarimas padėtų geriau juos suprasti ir priimti.