Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Pirmasis tretinio elektros galios rezervo aukcionas baigėsi, paslauga bus perkama už Komisijos nustatytą kainą
2016-12-19

Pirmasis tretinio elektros galios rezervo aukcionas baigėsi, paslauga bus perkama už Komisijos nustatytą kainą

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ gruodžio 13 d. organizavo pirmąjį tretinio elektros galios rezervo aukcioną, kurio metu buvo siekiama įsigyti tretinio galios rezervo paslaugą 2017 metams. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (toliau – Komisija) tretinio galios rezervo paslaugoms 2017 metais įsigyti sistemos operatoriui yra nustačiusi maksimalią 32 mln. eurų sumą.  
 
Kvietimai dalyvauti tretinio galios rezervo aukcione buvo išsiųsti Lietuvos šiluminėms elektrinėms, atitinkančioms techninius reikalavimus pradėti gaminti elektrą bet kuriuo metu per 12 valandų nuo tada, kai atsiranda poreikis, ir užtikrinti elektros gamybą ne trumpiau kaip 10 parų. Tokius reikalavimus atitinka Mažeikių, Kauno, Panevėžio šiluminės elektrinės bei Lietuvos elektrinė. Visos šios elektrinės pateikė pasiūlymus aukcione. 
 
„Galios rezervo aukcionas surengtas siekiant sudaryti galimybes efektyviau išnaudoti Lietuvoje veikiančias elektrines. Aukcionas įvyko, pasiūlymai gauti ir įvertinti. Pritrūko pajėgumų, atitinkančių nustatytas aukciono sąlygas, todėl šiemet aukcioną teko nutraukti. Vis dėlto šis pirmasis galios aukcionas parodė, kad einame teisingu keliu. Kitais metais lauksime pasiruošusių rinkos dalyvių ir aktyvesnės konkurencijos“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
 
Įvertinus aukciono dalyvių pasiūlymus buvo nuspręsta vieno iš dalyvių, „Lietuvos energijos gamybos“, valdančios Lietuvos elektrinę, pasiūlymą atmesti kaip neatitinkantį aukciono reglamento sąlygų. Lietuvos elektrinės pasiūlyta tretinio galios rezervo paslaugos kaina viršijo Komisijos nustatytą šios paslaugos 2017 metams viršutinę kainos ribą. Be to, pasiūlyme buvo pateiktos ir papildomos sąlygos, kas prieštarauja Aukciono reglamentui, su kuriuo visi pasiūlymus teikę aukciono dalyviai buvo supažindinti iš anksto. 
 
Likusių trijų aukciono dalyvių pasiūlytas suminis rezervo paslaugos kiekis buvo mažesnis nei būtinas sistemos operatoriaus nustatytas tretinio galios rezervo kiekis, todėl aukcionas nutrauktas. 
 
„Organizuodami pirmąjį tretinio rezervo aukcioną dėjome dideles viltis į konkurenciją. Akivaizdu, kad rinkoje esamų elektros gamybos pajėgumų nepakanka. Pasiūlytos paslaugos kainos buvo įvairios, didžiausia nuo mažiausios skyrėsi 3 kartus. Tai ženklas, kad elektros gamybos įmonėse dar yra daug erdvės efektyvinti veiklą ir mažinti sąnaudas,“ - sakė Daivis Virbickas, „Litgrid“ generalinis direktorius.
 
Tretinio galios rezervo dydis nustatomas atsižvelgiant į didžiausią sistemoje veikiantį elementą - galimą trikdį, kuris staiga atsijungęs sukeltų didžiausią energijos deficitą. Šiuo metu didžiausią įtaką tam turi Lietuvos ir Švedijos jungtis „NordBalt“. 2017 m. tretinio galios rezervo kiekis nustatytas 484 megavatai.  
 
Į viršų