2025-02-26
„Litgrid“ baigė du sinchronizacijos programos projektus: dažnio stabilumo vertinimo sistemos diegimą ir 330 kV elektros linijos Darbėnai–Bitėnai statybą
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigė du sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais programos projektus. Tai dažnio stabilumo vertinimo sistemos įdiegimas ir 330 kV elektros perdavimo linijos Darbėnai–Bitėnai statyba.
„Šiandienos projektų pabaiga puikiai atspindi visos sinchronizacijos programos įvairiapusiškumą. Jau daugiau nei dvi savaites sinchroniškai veikiame kontinentinės Europos tinkle ir patys valdome vieną svarbiausių elektros sistemos rodiklių – dažnį. Tai darome su dažnio stabilumo vertinimo sistemos pagalba. Ji nuolat stebi, ar dažnio parametrai yra tinkami ir teikia pasiūlymus sistemos valdymo specialistams. Taip pat oficialiai baigti ir visi Darbėnai–Bitėnai elektros perdavimo linijos projekto darbai. Nors pagrindiniai tiek dažnio valdymo sistemos, tiek ir Darbėnai–Bitėnai linijos darbai buvo atlikti dar iki sinchronizacijos, šiandien oficialiai žymime šių projektų pabaigą“, – sako „Litgrid“ Sinchronizacijos programos vadovas Artūras Kuliešas.
Dažnio stabilumo vertinimo sistema
Elektros perdavimo sistemoje dažnis yra vienas svarbiausių parametrų. Jeigu dažnis pradeda mažėti arba didėti, prastėja elektros kokybė, gali atsijungti įrenginiai. Dažnio stabilumo vertinimo sistema (angl. Frequency Stability Assessment System, FSAS) užtikrina elektros sistemos dažnio stabilumą įvykus nenumatytam atsijungimui nuo kontinentinės Europos tinklų ir Baltijos elektros sistemai veikiant salos režimu.
Naujoji sistema padeda įvertinti Baltijos energetikos sistemos dažnio stabilumą ir sparčiai identifikuoti galimą dažnio stabilumo parametrų nuokrypį – kaip greitai ir kiek smarkiai dažnis kinta. Įvertinę galimą nuokrypį, „Litgrid“ operatyvinis personalas gali nustatyti bei įgyvendinti veiksmus, kurie leis stabilizuoti sistemą ir išvengti pasekmių vartotojams.
Dažnio stabilumo vertinimo sistema „Litgrid“ veikė bandomosios eksploatacijos režimu nuo metų pradžios, o projektas oficialiai baigtas vasario mėnesį.
330 kV elektros perdavimo linija Darbėnai–Bitėnai
Beveik 140 kilometrų ilgio 330 kV linija Darbėnai–Bitėnai prasideda statomoje Darbėnų skirstykloje Kretingos rajone ir tęsiasi iki Bitėnų pastotės Pagėgių savivaldybėje.
„Nauja linija leis į perdavimo tinklą integruoti daugiau atsinaujinančių išteklių energijos – prie jos neseniai prijungta sausumos vėjo parkų vystymui svarbi Piktupėnų transformatorių pastotė. 330 kV linijos Darbėnai–Bitėnai ir šiuo metu taip pat jau pastatyta bei netrukus veikti pradėsianti Kruonio HAE–Bitėnai taps Vakarų Lietuvos elektros perdavimo greitkeliu, kuris sustiprins šalies tinklosaugumą, prisidės prie sistemos patikimumo ir sklandaus sinchroninio Lietuvos elektros sistemos darbo su kontinentinės Europos tinklais“, – sako A. Kuliešas.
Darbėnai–Bitėnai elektros perdavimo linijos statybos darbai baigti 3 mėnesiais anksčiau nei planuota projekto pradžioje, juos atliko įmonė „Kauno tiltai“.
330 kV linijos Darbėnai–Bitėnai statybos projekte iki šiol buvo užbaigta rekonstruota elektros perdavimo linija Gruobinia–Klaipėda, Klaipėdos rajone rekonstruota oro linija Klaipėda–Šyša, rekonstruota linija Šyša–Bitėnai, taip pat Klaipėdos rajone baigti Gargždų ir Klaipėdos miestus apeinančios maždaug 12 km ilgio naujos linijos atkarpos įrengimo darbai.
Kitą 330 kV elektros perdavimo liniją Vakarų Lietuvoje – Kruonio HAE–Bitėnai – įjungti planuojama per kovo mėnesį, o visą projektą su Bitėnų transformatorių pastotės išplėtimu pabaigti numatyta šių metų vasarą.
Iš viso „Litgrid“ įgyvendino jau 10 sinchronizacijos projektų. Be jau minėtųjų, tai 330 kV Bitėnų transformatorių pastotės išplėtimas, 110 kV linijos Pagėgiai-Bitėnai statyba, 330 kV linijos Lietuvos elektrinė-Vilnius rekonstrukcija, „LitPol Link“ jungties išplėtimas, avarinio prisijungimo prie kontinentinės Europos tinklų per sinchroninę jungtį „LitPol Link“ bandymas, Šiaurės Rytų Lietuvos perdavimo tinklo optimizavimas, Lietuvos izoliuoto darbo bandymas ir automatinio generavimo valdymo (AGV) sistemos įdiegimas.
Šių metų vasario 8 dieną Baltijos šalys atsijungė nuo Rusijos valdomos IPS / UPS elektros sistemos, o vasario 9 dieną sėkmingai sujungė savo elektros sistemas su kontinentinės Europos sinchronine zona. Sinchronizacija su kontinentine sudaro sąlygas Baltijos šalims valdyti savo elektros sistemas glaudžiai bendradarbiaujant su kitomis kontinentinės Europos šalimis, užtikrinant stabilų ir patikimą dažnio reguliavimą, taip sustiprinant energetinę nepriklausomybę ir padidinant energetinį saugumą visame regione. Baltijos šalys prisijungė prie kontinentinės Europos tinklo, aptarnaujančio daugiau kaip 400 mln. vartotojų 26 šalyse.
