Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Žemės savininkams

Titulinis puslapis > Žemės savininkams > Elektromagnetinių laukų matavimai > Koks elektromagnetinio lauko poveikis žmogaus sveikatai?

Koks elektromagnetinio lauko poveikis žmogaus sveikatai?

Elektromagnetinius laukus (EML) sukuria tiek natūralūs, tiek dirbtiniai šaltiniai, tad žmonės yra įpratę gyventi supami jų. Įvairių dažnių elektromagnetinės bangos naudojamos ligų diagnostikai, taip pat sunkių ligų, pavyzdžiui, vėžinių susirgimų, gydymui ir profilaktikai. Pastaruoju metu medicinoje sėkmingai taikoma magnetinio rezonanso tomografija (MRT) – vienas iš naujausių, pažangiausių ir saugiausių tyrimo metodų. MRT metu yra naudojamas stiprus magnetinis laukas ir radijo dažnių bangos, kurių pagalba išgaunamas detalus vidaus organų ir minkštųjų audinių vaizdas. Šis tyrimas neturi kenksmingo jonizuojančios spinduliuotės (radiacijos) poveikio žmogaus organizmui.
 
Žinoma, kaip ir bet kas kita, naudojama nesaikingai ir neatsargiai, elektromagnetiniai laukai gali turėti neigiamą poveikį žmogaus sveikatai. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjo Mariaus Urbono teigimu, tiksliai pasakyti, kuriuos žmogaus organus elektromagnetiniai laukai veikia labiausiai, sudėtinga. Kiekvieną situaciją reikėtų vertinti atskirai pasitelkiant tikslius šiuolaikinius laboratorinius prietaisus.
 
„Elektromagnetinių laukų šaltiniai gali veikti visą žmogaus organizmą. Elektromagnetinio lauko poveikis priklauso nuo individualių organizmo savybių bei laiko, praleidžiamo prie stipresnius elektromagnetinius laukus skleidžiančių objektų. Pavyzdžiui, žmogaus jautrumą elektromagnetinei spinduliuotei gali lemti jo kraujagyslių tinklas“, – sakė Marius Urbonas.
 
Šiuo metu mokslininkai yra geriausiai ištyrę elektromagnetinio lauko poveikį žmogaus centrinei nervų sistemai, kraujotakai, endokrininei ir lytinei sistemoms bei regai. Vis dėlto, sutariama, kad turimi tyrimų duomenys yra nepakankami, kad būtų galima pateikti galutinę išvadą apie tiesioginį elektromagnetinių laukų poveikį žmogaus sveikatai. Tad mokslininkai toliau tęsia elektromagnetinių laukų poveikio žmogaus sveikatai tyrimus.
 
Elektros oro perdavimo linijų atveju, skleidžiami elektromagnetiniai laukai yra ypač žemo dažnio (50 Hz). Esant už elektros linijos apsaugos zonos ribų, toliau nei 20–30 metrų nuo aukštos įtampos elektros perdavimo linijos, elektromagnetinių laukų dydžiai yra labai maži, todėl nėra poveikio žmogaus sveikatai. Tai įrodyta moksliškai, remiantis mokslininkų vykdytais tyrimais. Daugiau nei trisdešimtyje biomedicinos ir epidemiologinių tyrimų laboratorijų tiriant žmones, nebuvo pateikta jokių konkrečių įrodymų, kad aukštos įtampos linijų sukuriami elektriniai ir magnetiniai laukai galėtų turėti tiesioginį poveikį žmogaus sveikatai laikantis pagrindinių saugos principų.
 
 
Į viršų