Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

2012-04-26

„Litgrid“ suteiktas Vyriausybės įgaliojimas įgyvendinti sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklu projektą

Vyriausybė įgaliojo Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorių „Litgrid“ įgyvendinti Lietuvos elektros energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklu (KET) veiksmus. Šalies elektros sistemos sinchronizavimas su Europos elektros sistema yra strateginis Lietuvos energetikos tikslas.
 
„Sinchronizacija užtikrins, kad savarankiškai valdysime savo sistemą lygiateisiškai su kitomis Vakarų Europoje veikiančiomis elektros energetikos sistemomis. Mūsų tikslas – integruoti šalies elektros energetikos infrastruktūrą, elektros rinką ir valdymą į Vakarų Europos elektros sistemas ir pereiti prie europietiškų sistemos valdymo standartų“, – sako „Litgrid“ generalinis direktorius Virgilijus Poderys.
 
„Litgrid“ kartu su Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemų operatoriais „Augstsprieguma Tikls“ ir „Elering“ ruošiasi atlikti galimybių studiją, kurioje bus išsamiai išnagrinėtos Baltijos valstybių energetinių sistemų sujungimo su KET techninės sąlygos ir galimybės. Studijos rezultatai bus pristatomi 2013 m. pabaigoje, Europos Sąjunga yra skyrusi 950 tūkstančių eurų studijai finansuoti iš Transeuropinių energetikos tinklų (TEN-E) srities bendros svarbos projektų finansavimo lėšų, likusią dalį skirs elektros perdavimo sistemų operatoriai. Lietuvos sinchronizaciją su KET planuojama įgyvendinti iki 2020 metų.
 
 „Visi strateginiai energetikos projektai vykdomi kompleksiškai ir siekiant svarbiausio tikslo – perimti į savo rankas elektros sistemos valdymą. Tam tiesiame elektros jungtis į Lenkiją ir Švediją, plėtojame vidinį tinklą, aktyviai dirbame plėtodami elektros rinką regione, ruošiamės Visagino atominės elektrinės įjungimui į elektros perdavimo sistemą. Naujo didelio generatoriaus atsiradimas yra iššūkis, bet regioniniu masteliu Visagino atominė elektrinė nėra kažkuo išsiskiriantis projektas, todėl drauge su mokslininkais ir kolegomis energetikais Baltijos regione ir Europoje iš anksto ruošiamės šiam darbui“, – sako V. Poderys.
 
Šių metų vasarį trijų Baltijos šalių iniciatyva Europos Sąjunga įgaliojo Europos Komisiją derėtis su Rusija ir Baltarusija dėl Baltijos valstybių elektros energijos sistemų valdymo pagal ES Trečiojo energetikos paketo reikalavimus. Baltijos šalių elektros energetikos sistemų izoliacijos panaikinimas ir integracija į bendrą Europos elektros rinką yra svarbiausias Baltijos jūros elektros jungčių plano (BEMIP) uždavinys.
 
„Siekiame perorientuoti Lietuvos elektros sistemos valdymą į Europos standartus. Ir tai, kad Europos Komisija kalbasi trijų Baltijos valstybių vardu su šalimis nuo kurių tam tikra prasme vis dar esame priklausomi, rodo, kaip rimtai Europa vertina mūsų veiksmus ir dalyvauja panaikinant Baltijos šalių energetinę izoliaciją“, – teigia V. Poderys.
 
Elektros jungtys su Švedija ir Lenkija, Visagino atominė elektrinė bei Lietuvos elektros energijos sistemos sinchronizacija su kontinentine Europa užtikrins bendrą elektros energijos rezervavimo politiką su kitomis Europos energetinėmis sistemomis. Energetikos objektai – elektros jungtys ir Visagino atominė elektrinė – sujungti į europinę sistemą leis Lietuvai nebepriklausyti nuo vieno centralizuoto rezervo šaltinio Rusijoje, o turėti pasirinkimą – esant reikalui išnaudoti jungtis su Vakarais ar iš kitų Baltijos šalių elektrinių.
 
„Lietuvai turėti savo energetikos sistemoje efektyvų, modernų ir galingą elektros generatorių, tokį, kaip Visagino atominė elektrinė – reiškia sugebėti pasigaminti elektros energijos savo poreikiams ir būti visaverte energetine Europos, o ne Rusijos tinkle veikiančia sistema. VAE numatyti pajėgumai ir yra ta bazė su kuria galėsime visapusiškai sinchronizuotis su Kontinentinės Europos tinklu“, – įsitikinęs elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ vadovas.
 
Į viršų