Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Naujienos

Energetikų dienotvarkę koreguoja ir išskrendantys paukščiai
2016-08-24

Energetikų dienotvarkę koreguoja ir išskrendantys paukščiai

Rudeniop elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ specialistų dienotvarkę pakoreguoja ir permainingi orai, ir vasaros buveines paliekantys paukščiai. Į pietus besiruošiantys ir gausiai aplink elektros laidus besibūriuojantys paukščiai gali tapti trumpalaikio elektros perdavimo sutrikimo priežastimi.
 
„Mūsų pareiga užtikrinti, kad elektra būtų perduodama be trikdžių, todėl nuolat vertiname ir ruošiamės visiems elektros tinklui tenkantiems iššūkiams. Daugiausia jų sukelia gamta ir natūralus jos ciklas - prieš kiekvieną rudenį elektros tinklo atsijungimų dėl pro laidus praskrendančių ar ant stulpų tūpiančių paukščių būna gausiau. Tokias tendencijas atidžiai stebime, kad į bet kokius sutrikimus galėtume operatyviai reaguoti“, - sako „Litgrid“ perdavimo tinklo departamento direktorius Vidmantas Grušas.
 
Nuo rugpjūčio vidurio visoje Lietuvoje, ypač pietinėje ir vakarinėje dalyje, kur daugiau paukščių migracijos teritorijų, pradeda gausiai būriuotis paukščiai. Jie ruošiasi skristi žiemoti ir renkasi netoli savo vandens buveinių arba skrydžių koridorių. Paukščiai, dažniausiai didesni sparnuočiai, linkę tūpti ant oro linijų atramų, todėl pasitaiko, kad ant izoliatorių užmeta šakų, juos užteršia. Tuomet oro linija atsijungia mažiausiai kelioms sekundėms. Visi tinklo trikdžiai yra fiksuojami automatiškai, o tai leidžia greitai įvertinti susidariusią situaciją ir imtis reikiamų priemonių.
 
Po kiekvieno trumpo jungimo tinklo priežiūros specialistai apžiūri elektros linijas ir įvertina įrenginių būklę. Kad sutrikimų padariniai būtų kuo efektyviau pašalinti, „Litgrid“ pasitelkia patikimus partnerius, rangovus, operatyviai vykstančius į įvykio vietą ir nuolat prižiūrinčius perdavimo tinklą.
 
Jau kelerius metus planuodama elektros linijų rekonstrukcijų darbus, „Litgrid“ į juos įtraukia ir paukščių apsaugos priemones. Ant elektros linijų atramų montuojamos specialios šakutės trukdo paukščiams tūpti ant atramų, taip nukreipdamos juos į saugesnes vietas. Kita, lėkštutės formos priemonė apsaugo laidą nuo užteršimo paukščių išmatomis, dažnai tampančiomis trumpo jungimo priežastimi.
 
Kartu su apsaugos priemonėmis, ant elektros linijų atramų kyla ir inkilai saugomai paukščių rūšiai - pelėsakaliams. Bendro projekto su Lietuvos ornitologų draugija metu iškelta 360 inkilų šiems paukščiams. Skaičiuojama, kad dėl to šios saugomos rūšies populiacija Lietuvoje padidėjo 10 proc.
 
Į viršų