Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Naujienos

2018-06-14

Europos tarpvalstybinis einamosios dienos (XBID) sprendimas ir 10-ties regioninių įgyvendinimo projektų sėkminga veiklos pradžia

Nominuotos elektros energijos rinkos operatoriai (NEMOs) ir perdavimo sistemos operatoriai(PSO) su džiaugsmu praneša, kad XBID veikla buvo sėkmingai pradėta antradienį, birželio 12d. Pirmasis pristatymas buvo pasiektas trečiadienį, birželio 13 d. Po sudėtingo ir intensyvaus sistemos vystymo ir testavimo, projektas pradeda veiklą.
Pažymint svarbų žingsnį į priekį link bendros Europos einamosios dienos rinkos,  XBID kartu 10-ties  Regioninių Įgyvendinimo Projektų veiklos pradžia suteiks galimybę nenutrūkstamai prekybai elektros energija tarp šių šalių: Austrijos, Belgijos, Danijos, Estijos, Suomijos, Prancūzijos, Vokietijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Nyderlandų, Portugalijos, Ispanijos ir Švedijos. Dauguma kitų Europos šalių ketina dalyvauti antrame XBID įgyvendinimo etape, kuris planuojamas 2019 metų pavasarį.
 
XBID sprendimas yra paremtas viena bendra IT vartotojų sistema kartu su bendru pavedimų sąrašu (angl. Shared Order Book), pralaidumų valdymo moduliu (angl. Capacity Management Module) ir pristatymo moduliu (angl. Shipping Module). Bendra sistema sudarys sąlygas nepertraukiamai prekybai ir sandorių sudarymui tarp rinkos dalyvių prekybos pavedimų vienoje prekybos zonoje ir atitinkamų prekybos pavedimų kitoje zonoje rinkai prieinamų tarpsisteminių  pralaidumų ribose.  Šis einamosios dienos sprendimas leis (šalyse, kur to reikalauja nacionaliniai reguliuotojai) vykdyti tiek atskirą galios ir energijos prekybą ir paskirstymą (angl. explicit allocation),  tiek vienalaikį galios ir energijos paskirstymą (angl. implicit allocation).  Sprendimas atitinka numatomą Europos Sąjungos integruotos einamosios dienos rinkos modelį.
Europos einamosios dienos rinkų sujungimas yra esminis žingsnis siekiant užbaigti Europos vidinės energijos rinkos sukūrimą. Didėjant nekonvencinės, staigiai ir dažnai kintančios elektros energijos gamybai Europoje, einamosios dienos prekybos rinkų apjungimas įgalinant tarpsisteminę prekybą yra labai svarbus sprendimas, suteikiantis galimybę rinkos dalyviams išlaikyti savo prekybos ir vartojimo/gamybos balansą. Auganti einamosios dienos rinka suteiks galimybę pagerinti generacijos optimizavimą – ypač nuolat kintančių atsinaujinančių šaltinių šaltinius ir toliau vystyti reguliavimą apkrova (DSR) produktus taip kuriant vertę visuomenei. XBID iniciatyvos tikslas yra pagerinti bendrą einamosios dienos prekybos efektyvumą.    
 
 
Į viršų