Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką "Sutinku" arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
PRIVATUMO POLITIKA SUTINKU

Žemės savininkams

Titulinis puslapis > Žemės savininkams > Elektromagnetinių laukų matavimai > Elektromagnetiniai laukai ir visuomenės sveikatos tyrimai

Elektromagnetiniai laukai ir visuomenės sveikatos tyrimai

Trisdešimt metų visame pasaulyje mokslininkų vykdytus tyrimus dėl aukštos įtampos linijų sukuriamų elektrinių ir magnetinių laukų poveikio žmogaus sveikatai apibendrinusios tarptautinės ekspertų organizacijos patvirtino, kad tiesioginės grėsmės sveikatai tokie elektromagnetiniai laukai nesukuria. Nepageidaujamas poveikis sveikatai gali būti sukeliamas tik elektromagnetinei spinduliuotei stipriai viršijus leidžiamas normas.
 
Atsižvelgiant į naujausius mokslinius tyrimus, vykdomus Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Tarptautinio vėžio tyrimų centro, valstybinių sveikatos agentūrų ir akademijų, tiek gyventojams, tiek elektros linijas prižiūrintiems darbuotojams teikiamos tarptautinės rekomendacijos dėl elektromagnetinės spinduliuotės normų taikymo.
 
Po ilgų praktinių diskusijų Europos Sąjungoje (ES) neseniai buvo patvirtinta nauja Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/35/ES „Dėl būtiniausių sveikatos ir saugos reikalavimų, susijusių su fizikinių veiksnių (elektromagnetinių laukų) keliama rizika darbuotojams“. Ši direktyva nustato naujus reikalavimus elektros perdavimo oro linijas ir transformatorius aptarnaujantiems darbuotojams. Iki 2016 m. birželio 30 d. visos direktyvos nuostatos ir ribinės vertės bus perkeltos į Europos Sąjungos šalių narių, tarp jų ir Lietuvos, teisės aktus.
 
Vykdant visuomenės sveikatos tyrimus Lietuvoje, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjo Mariaus Urbono teigimu, šiuo metu šalyje galiojančios higienos normos bei teisės aktai numato nuo 2,5 iki 10 kartų griežtesnius reikalavimus nei patvirtinta Europos Sąjungos rekomendacijose.
 
Pavyzdžiui, Lietuvoje galiojanti higienos norma HN 104:2011 „Gyventojų sauga nuo elektros linijų sukuriamo elektromagnetinio lauko“, taikoma 330 kV ir aukštesnės įtampos elektros oro linijoms, numato, kad leistinas elektrinio lauko stipris gyvenamojoje aplinkoje yra 1 kV/m, o gyvenamosiose ir visuomeninėse patalpose – 0,5 kV/m. Magnetinio lauko stipris, pagal šią higienos normą, gyvenamojoje aplinkoje yra 32 A/m, o gyvenamosiose ir visuomeninėse patalpose – 16 A/m.
 
Tuo tarpu ES rekomenduoja gyvenamojoje aplinkoje neviršyti leistino elektros stiprio – 5 kV/m ir leistino magnetinio lauko stiprio – 80 A/m.
 
Tad Lietuvoje teisės aktai numato kur kas griežtesnius reikalavimus elektromagnetinių laukų skleidžiamiems šaltiniams nei skelbiama tarptautinėse rekomendacijose. Siekiant ir toliau užtikrinti gyventojų prevenciją, tarptautiniu mastu tęsiami visuomenės sveikatos tyrimai, o jų rezultatai taikomi ir Lietuvoje. 
 
Į viršų